Ekiplerin afetlerde adeta gözü kulağı olan ve en az 2 yıl süren zorlu eğitimlerden geçen K9’ların ulusal ve uluslararası görevlerde yer alabilmesi için tabi tutuldukları sınavların ilk etabı tamamlandı. Sakarya’da düzenlenen sınava giren 94 köpekten, 70'i başarı sağlayarak, ikinci etap olan görev yeterlilik bölümüne girmeye hak kazandı. İkinci etabı da başarı ile tamamlayan köpekler sertifikalarını alarak afetlerde yer alacak.

k9larin_sinavi_nefes_kesti2
Henüz 6 aylıkken birbirinden zorlu 2 yıllık eğitim sürecinden geçirilen K9 arama kurtarma köpekleri, gelişmiş koku alma yetenekleri sayesinde heyelan, deprem ve sel gibi afet durumlarında ekiplerin adeta gözü kulağı oluyor. AFAD Başkanlığı tarafından ‘Köpekli Arama Timleri’ sınavları yapma yetkisi 2 yıllığına Sakarya’ya verildi. AFAD koordinesinde, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin parkur ve arazilerinde başlayan sınavın ilk etabı ‘eğitim yeterlilik’ bölümü tamamlandı. Polis Arama Kurtarma Timi (PAK) ve Doğal Afetler Arama Kurtarma Tabur Komutanlığı (DAK) ekipleri ile birlikte gönüllü STK’ların toplam 94 köpeği sınava tabi tutuldu. Zorlu eğitimlerden geçen K9 köpekleri, ‘eğitim yeterlilik’ bölümü parkurlarında, enkaz ve afet aramalarına katılabilmek için mücadele verdi.

k9larin_sinavi_nefes_kesti3
İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirmesiyle belirlenen hakemler, afet ve acil durumlarda görev alacak K9 köpeklerini seçmek için arazide puanlama yaptı. Farklı cinslerde en zor görevlere hazırlanan arama kurtarma köpekleri ilk olarak parkurda denge, talimatlara uyma, tırmanış, sıçrama, kayıp bulma ve sabit yatış sınavlarına girdi. Sınavın ikinci etabı ise afet tatbikat enkazında devam etti. Köpekler, burada tatbikat amacıyla enkaz altına yerleştirilen insan ve çeşitli objeleri bularak görevi tamamladı. Sınavın ilk etabından geçer not alan 70 köpek, Ekim ayında gerçekleştirilecek ‘görev yeterlilik’ sınavını da tamamlaması halinde 2 yıl süreli ‘arama kurtarma sertifikası’ sahibi olacak. Sınavlarda başarı elde eden altın burunlar AFAD tarafından akredite edilerek, ulusal ve uluslararası görevlerde yer alacak.  

k9larin_sinavi_nefes_kesti6

k9larin_sinavi_nefes_kesti4

k9larin_sinavi_nefes_kesti5

k9larin_sinavi_nefes_kesti7