Medyadetay.com Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Gümüşel ile köşe yazarı Neşat Sazoğlu, Detay Siyaset’te gündemi değerlendirmeye devam ediyor. Her hafta Perşembe günleri gündemin nabzını tutan Gümüşel ve Sazoğlu, fiyat artışlarında bir duraklama olduğunu söyledi.

Neşat Sazoğlu, zamların durduğunu ve fiyatların düştüğünü belirterek, bunun da Sakarya merkezindeki bazı pazarlarda etiketlere yansıdığını ifade etti.

Son ulaşım zammına değinen programcılar, şehir içi toplu taşıma ücretlerine yapılan yüzde 40’lık zammın yüksek olduğunu belirtti. Sazoğlu, bunun yolcu için fazla, ancak şoför açısından yeterli olmadığını söylerken, Gümüşel ise vatandaşın hiç düşünülmediğini, daha yeni toplu taşımada hat ücretlerinde yüzde 50 indirim yapıldığını ifade etti. Programda, kısa mesafe ücretlerinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğine de dikkat çekilirken Mustafa Gümüşel, Ekrem Yüce’nin bu zammı imzalamadan geri göndermesi çağrısında bulundu.

detay_siyaset2-4

Programda, Cumhur ve Millet ittifakı ile ilgili anket sonuçları da değerlendirilirken, sonuçlara göre vatandaşın hala millet ittifakına güvenmediği belirtildi. Neşat Sazoğlu, Tayyip Erdoğan’a halkın güveninin yüzde 70, bunun sandığa yansımasının ise yüzde 50 olduğunu söyledi. İttifakın ise kağıt üzerine kaldığını ve dağılıp gittiğini belirtti.

Programın son bölümünde ise, Sakarya’da hızla artan konut fiyatları konuşuldu. İnşaat malzemelerin de, gelen zamlardan etkilendiğinin belirtildiği programda, ev fiyatlarının yükselmesinin kiralara da yansıdığı kaydedildi. Sazoğlu, bölgeye, mahalleye göre fiyat belirleme işinin piyasaya bırakılmaması gerektiğini, bunun devlet ve belediyeler tarafından belirlemesi gerektiğini ifade etti.