Her hafta Perşembe günleri izleyici ile buluşan Detay Siyaset’te usta gazeteciler Medyadetay.com Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Gümüşel ile köşe yazarı Neşat Sazoğlu, programda ilk olarak TÜİK’in açıkladığı yüzde 61’lik enflasyonu değerlendirdi. Rakamın çok yüksek olduğunu ifade eden gazeteciler, enflasyonun önüne geçilemediğini, ancak bu durumun sadece Türkiye’nin sorunu olmadığını söyleyerek, genel olarak dünyayı etkileyen bir sıkıntının söz konusu olduğuna dikkat çekildi.

Enflasyona karşı hükümetin KDV indirimleri yaptığını söyleyen Gümüşel ve Sazoğlu, ancak üretici ve satıcıların indirim yerine fiyat artışı yaparak, daha fazla kazanmanın peşinde olduğunu söyledi.

Vatandaşın da artık TÜİK’in verilerine inanmadığını söyleyen Gümüşel ve Sazoğlu, bazı temel gıda ve temizlik ürünlerindeki fiyat sabitlenmesi konusunda da  değerlendirmede bulundu.

detay_siyaset3-1
Programda, Adapazarı Belediyesi’ninAdada hayat var projesini de konuşan Gümüşel ve Sazoğlu, hayata geçirilecek projeyi beğendiklerini belirterek, projenin Adapazarı merkezi için milat olması temennisinde bulunup, kentsel dönüşüm için de bir adım olarak değerlendirilmesini istediler.

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin 3 yıllık performansının da değerlendirildiği programda, bu zaman zarfında şehre 3 milyar TL’lik yatırım yapıldığı ancak bu rakamın artması gerektiği ifade edildi. Ayrıca Büyükşehir Belediyesinin tarıma önem vermesinin önemli olduğunu söyleyen programcılar, tarımsız bir gelecek olamayacağını söylediler. 

Programda, Ekrem Yüce’nin en büyük sıkıntısının ise eleman olduğu belirtilirken, liyakatlı bürokratların göreve getirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.