Her hafta Perşembe günleri yayınlanan Detay Siyaset programında bu hafta da gündemdeki önemli gelişmeler masaya yatırıldı.

Medyadetay.com Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Gümüşel ile Köşe Yazarı Neşat Sazoğlu, sığınmacıların nüfusunun yerel nüfusun yüzde 25’ini geçemeyeceği yönünde alınan kararı, marketlerin devam eden fiyat oyununu ve bahar aylarında kuldarılması düşünülen maske kullanımı konularını değerlendirdi.

Sığınmacıların durumu

Sığınmacıların, yerel nüfusun yüzde 25’ini geçemeyeceği, geçmesi halinde nüfusun azaltılacağı yönündeki devletin kararını konuşan Gümüşel ile Sazoğlu, bu konuda geç kalındığına dikkat çekti. 10 yıldır türkiyede olan sığınmacıların sayısının sürekli arttığı, bu konuda zamanında gerekli önlemlerin alınmadığı belirtilirken, sığınmacıların özellikle  adaptasyon konusunda eğitime tabi tutulmaları gerektiği ifade edildi.

Yerel marketin fiyat oyunu

Sakarya’da yerel marka bir marketin şubelerinde hala farklı fiyat tarifeleri uygulandığının da konuşulduğu programda, bu konuda belediye zabıta ekiplerinin yetersiz kaldığı kaydedildi. Maliye’nin bir an önce harekete geçmesi gerektiği belirtilirken,  söz konusu marketin siyasi anlamda arkasının güçlü olduğu için böyle bir şeye cesaret ettiği dile getirildi.

Açık alan maske kullanımı

Gümüşel ve Sazoğlu programda son olarak, bahar aylarında açık alanlarda maske kullanımının kaldırılacak olmasını değerlendirildi. Kapalı alanlarda maske kullanımının gerekli olduğunu ifade eden gazeteciler, açık alanlarda kullanılmasının herhangi bir fayda sağlamadığını, bu konuda bilimsel çalışmalar da olduğunu söylediler.

detay_siyaset2-1

Açık alanda maske kullanımı

Kapalı alanlarda maske kullanımının gerekli olduğunu ifade eden gazeteciler, açık alanlarda kullanılmasının herhangi bir fayda sağlamadığını, bu konuda bilimsel çalışmalar da olduğunu söylediler.