Mustafa Gümüşel ve Neşat Sazoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Detay Siyaset’in bu haftaki bölümünde Rusya –Ukrayna savaşı, Avrupa ülkelerinin Ukraynalı mültecilere uyguladığı pozitif  ayırımcılık ile Tarım ve Orman Bakanlığının son açıkladığı, gıdada taklik ve tağşiş yapanlar arasında Sakaryalı 5 firmanın da bulunması konuları gündeme taşındı.

Savaş
Medyadetay.com Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Gümüşel ile köşe yazarı Neşat Sazoğlu programda ilk olarak savaşı değerlendirdi. Rusya’nın Ukrayna’da yavaş ilerlediği belirtilirken, bunun da Rusya’nın güçsüzlüğünden değil, sivillerin daha az zarar görmesi için uygulandığı ifade edildi. Türkiye’nin taraf olmamasının eleştirildiğini belirten programcılar, taraf olmamakla en doğrusunu yaptığını dile getirdiler. 

gidada_tahsis_yapanlara_agir_sozler2

SIĞINMACILAR
Sığınmacılara uygulanan çifte standartın da değerlendirildiği programda, orta doğulu sığınmacıların insan yerine bile konulmadığı belirtilerek, “Haçlı seferleri daha durmadı. Müslamanları istemiyorlar. Avrupa’yı övenlerin de bundan ders almaları gerekiyor. Avrupa sadece kendi içinde adil” yorumu yapıldı.

AHLAKSIZLAR
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gıdada taklit ve tağşiş yapan çok sayıda firma açıklandı. Açıklanan firmalar arasında Sakaryalı 5 firmada bulunuyor. Mustfa Gümüşel ile Neşat Sazoğlu, özellikle sattıkları ete at ve tek tırnaklı eti karıştıran bu firmaların aç gözlü ve ahlaksız oldukları belirtildi. Cezaların caydırıcı olmadığı, ahlak olmadıktan sonra hiçbir cezanın faydasının olmayacağı kaydedildi.