Hayat pahalılığı, enflasyan ESK’nın ete yaptığı zam, uzman çavuşun doktor tarafından darp edilmesi ile Rusya-Ukrayna savaşıyla gündeme gelen sığınık konuları konuşuldu.

Medyadetay.com Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Gümüşel ile köşe yazarı Neşat Sazoğlu tarafından hazırlanıp sunulan Detay Siyaset programında gündemdeki önemli konular masaya yatırıldı.

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürünün, “Uzun kuyruklar oluşuyordu, onun için zam yaptık” açıklamasını terbiyesizlik olarak değerlendiren Gümüşel ve Sazoğlu, Ramazan ayı öncesinde yapılan yüzde 48’lik zammın düşük bütçeli vatandaş için büyük bir sıkıntı oluşturacağına dikkat çekti. 

Son zamanlarda her şeye zam geldiğini belirten Gümüşel ve Sazoğlu, Rusya-Ukrayna savaşı devam ettiği müddetçe zamların devam edeceğini, zamlarla birlikte enflasyonun da yükselmeye devam edeceğini ifade etti.

Programda, yine savşla birlikte gündeme gelen sığınık konusuna da değinildi. Türkiye’de  ve Sakarya’da sığınak bulunmadığı belirtilirken, yeni yapılacak binalarda garajların sığınak olarak da değerlendirilebilecek şekilde inşa edilmesi gerektiği kaydedildi.

Sakarya’da Adapazarı merkezindeki raylı sistemin Arifiye ilçesine kadar yer altına alınabileceği, buranın ayrıca ileride sığınak ya da yaşam alanı olarak kullanılabileceği belirtildi. 

Mustafa Gümüşel ve Neşat Sazoğlu ayrıca, 14 Mart Tıp Bayramında Uzman Çavuşun, bir doktor tarafından darp edilme konusunu da konuştu. Uzman Çavuşa kumpas kurulduğunu belirten programcılar, doktorları kışkırtan ve ortalığı gerenin Türk Tabipler Birliği olduğuna dikkat çekti. Programcılar ayrıca, doktorların hiçbir eleştiriye tahammül edemediği, yeni düzenlemeyle doktorlara yönelik bir kanun çıkarılmaya çalışıldığı da ifade edildi.