Medyadetay.com Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Gümeşil ile köşe yazarı Neşat Sazoğlu Detay Siyaset’te bu hafta, temel gıda maddelerindeki KDV indirimi, muhalefet partisi liderlerinin yuvarlak masa toplantısı ile son genel seçim anketi konuşuldu.

Temel gıda maddelerindeki KDV’nin yüzde 1’e indirilmesinin vatandaşa yaramadığı, aksine vatandaşın ve devletin zarara uğrayan taraf olduğu belirtildi. Denetimlere rağmen fiyatlarda herhangi bir düşüş olmadığı kaydedilirken, bu mücadeleyi asıl yapması gerekenin hükümet olduğuna dikkat çekildi.

2008 yılında da kdv indirimi yapıldığını söyleyen Neşat Sazoğlu, ancak o zaman da satıcıların fiyat artırdığını, bugün de aynı durumun yaşandığını belirterek, “Satıcılar önce fiyatı artırıyor ardından da  indirim yapıyor. KDV indirimi hiçbir işe yaramadı. Bu konunun denetimi maliye tarafından yapılmalı” dedi.

Muhalefet partisi genel başkanlarının yuvarlak masa toplantısının da konuşulduğu programda, toplantı sonucunun ise 28 Şubat’ta açıklanacağı belirtildi. Muhalefet liderlerinin bir araya gelmelerindeki amacın birkaç başlıkta toplanabileceğini söyleyen Mustafa Gümüşel, “Öncelikle içeriğini açıklayamadıkları bir parlamenter sistem istiyorlar. Osman Kavala ve Abdullan Öcalan için ayrıcalık istiyorlar. Ayasofya’nın ibadete açılmasından  çok rahatsızlar” dedi.

Detay Siyaset’te ayrıca, bir araştırma şirketi tarafından yapılan genel seçim anketinnin sonuçları da değerlendirildi. Anket sonucuna göre AK Parti’nin yüzde 36 ile ilk sırada yer aldığı ancak son dönemde yaşanan fiyat ve enflasyon artışının devam etmesi halinde bu rakamın AK Parti’nin aleyhine  değişebileceği belirtildi. Alım gücü farklılaşırsa, temmuz ayında emekliye ve çalışana iyi bir zam verilirse, bu durumun AK Parti lehine dönebileceğine dikkat çekildi.