Medyadetay.com Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Gümüşel ile köşe yazarı Neşat Sazoğlu, Detay Siyaset’te gündemi değerlendirmeye devam ediyor. Programın bu haftaki konuları, Türkiye'nin dış politikaları, zam fırtınası ve seçim kanunu değişikliği oldu.

Gümüşel ve Sazoğlu, Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesiyle tarafların Antalya’da yapılan ateşkes müzakerelerinin dünya gündeminde geniş yankı uyandırdığını ifade etti. Sazoğlu, “Antalya önümüzdeki yıllarda dış politikada daha önemli bir yer olacak.” dedi.

Yapılan zamların ardından insanların markete girmekten korkar olduğunu belirten usta gazeteciler, denetimlerin yetersizliğinden bahsetti. Sazoğlu, "Sıkıntı sadece ülkemizde olduğu sanılıyor fakat Avrupa'da aynı sıkıntıyı yaşıyor." ifadelerini kullandı.

Gümüşel ve Sazoğlu programın son bölümünde ise seçim kanunu değişikliğini konuştu. Gazeteciler, barajın yüzde 10'dan yüzde 7'ye düşürüldüğünü ifade etti. Sazoğlu ile barajın yüzde 1'e indirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Her parti meclise girsin ve kendisini mecliste temsil etsin." diye konuştu.