Medyadetay.com Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Gümüşel ile köşe yazarı Neşat Sazoğlu, bu haftaki programda, elektrik faturalarındaki yeni düzenleme, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ümit veren paylaşımları ile havai fişek fabrikasında yaşanan patlamaya ilişkin devam eden davayı gündeme taşıdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine EPDK tarafından meskenlerde 5 kilovat olarak belirlenen tüketim miktarı, 7 kilovat olarak güncellendi. Böylece aylık tüketim 210 kilovata yükselmiş oldu. Mustafa Gümüşel ve Neşat Sazoğlu, söz konusu güncellemenin nispeten bir fayda sağlacağını söyleyerek, yaz-kış tarifesi uygulanması önerisi getirdi. 

Asgari ücrete zam yapıldığı ancak her şeye zam gelmeye devam ettiğinin konuşulduğu programda, zam furyasına hükümetin önlem alması gerektiğine dikkat çekildi. 

Programda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs salgınında korkutucu günlerin geride kaldığı şeklinde yaptığı paylaşımlar da konuşuldu. Bakan Koca’nın virüsün ilk zamanlardaki güçlü etkisini kaybettiğini söylediği belirtilerek, tedbirlere uyulmaya devam edilmesi gerektiği kaydedildi. Tam etkisi bilinmese de aşının koruyuculuğunun bulunduğu kaydedildi. Özellikle omicron vakalarında, virüse yakalananların, aşılı olmaları durumda hastalığı daha kolay atlattığı belirtildi. Hayatını kaybedenlerin yüzde 95’inin ise aşısız olduğu ifade edildi.

Programın sonunda ise Hendek ilçesinde geçtiğimiz yıl meydana gelen ve 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin de yaralandığı patlamanın devam eden davası konuşuldu. Fabrika sahibi Yaşar Coşkun’un, son duruşmada söylediği, “Mahkemeye gelmek istemiyorum. Burada psikolojim bozuluyor. Bana bir şey olursa sorumlusu sizsiniz” şeklindeki mahkeme heyetine yönelik sözleri tartışıldı. Coşkun’un ifadelerinin eleştirildiği programda ayrıca, yine Coşkun’un gündeme getirdiği sabotaj iddialarının da araştırılması gerektiği belirtildi.