Sakarya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, vatandaşların en güvenli şekilde alışverişlerini yapabilmesi, ürünlere doğru zamanda, doğru fiyatla ulaşması ve fahiş fiyat uygulamasının önlenmesi için çalışmalarına devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomi paketi kapsamında açıkladığı birçok gıda ürününü kapsayan KDV oranının %8’den %1’e düşürülmesi uygulaması yürürlüğe girdi.

buyuksehir_zabita_fiyat_denetimi2
Satışlar KDV indirimiyle başladı
Bu kapsamda marketler ürünlerin etiket fiyatlarını düşürerek KDV indirimli fiyatlarla satışa başladı. Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri uygulamanın en sağlıklı şekilde uygulanması ve devreye alınması için kent genelinde denetim başlatarak şehirdeki marketleri denetledi. Ekipler işletmelerdeki etiketleri kontrol ederek, seçilen ürünlerin kasadan satışını yapıp fişleri inceledi. Reyonda ve kasada KDV oranının %8’den %1’e düşürülüp düşürülmediğini denetleyen ekipler, işletme sahiplerine gerekli bilgilendirmeyi yaptı.

buyuksehir_zabita_fiyat_denetimi3
Vatandaşımız güvenle alışveriş yapabilir
Konu ile ilgili Zabıta Dairesi’nden yapılan açıklamada, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşımızın ekonomik düzenini korumak, alışverişlerini en güvenli şekilde yapmalarını sağlamak için 7 gün 24 saat görev başındayız. Mevcutlu olarak raf-kasa farkı, son kullanma tarihi, fiyatlandırma, yıkanmadan yenen ürünlerin açıkta satışı ile gramaj konusunda denetimlerin sürdüren ekiplerimiz bu sabah saatlerinden KDV indirimiyle ilgili kontrollere başladı. Şehrimiz genelinde gıda ürünlerinde KDV indirimi uygulandı ve satışlar indirimli fiyatlarla yapılıyor. Teyakkuz halinde olan ekiplerimiz, satışların kontrollerini gerçekleştiriyor. Vatandaşlarımız kentteki tüm işletmelerden güvenle alışverişini yapabilirler” denildi. 

buyuksehir_zabita_fiyat_denetimi4