“SU”YUN DEĞERİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor. İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan;içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

MEHMET AKİF BALTA DSİ GENEL MÜDÜRÜ

CAN VE MAL KAYIPLARI

“Su Vatandır”  hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor. Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ''Su Vatandır'' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir.

sulama

TAŞKINLARDAN KORUNDU

Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi. Sakarya’da, Modern Sulama Sistemleri İle 50 Bin 460 Dekar Araziyi Suyla Buluşturduk. Sakarya’ya yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Sakarya’da inşa ettiğimiz12sulama tesisi ile 50 Bin 460 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık” dedi.

Sakarya Söğütlü Kantar Göleti

Birlik ve beraberlikle yola devam Birlik ve beraberlikle yola devam

SAKARYA’MIZ İÇİN ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ

Sakarya’da refah düzeyinin artması için son 21 yılda;88 adet Tesis ile4 Milyar 845Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA,“Sakarya’da son 21 yılda 2baraj ve4 gölet inşa ettik ve böylece 5 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi. Sakaryalı çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta,“Sakarya’nın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda3baraj ve 1göletinyapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 24bin 240 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.

Sakarya Pamukova Kemaliye Barajı

SAKARYA’YA SON 21 YILDA 61 TAŞKIN KORUMA TESİSİ

Ayrıca; Sakarya’da taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan61adet taşkın koruma tesisi ile 162 adetyerleşim yeri ve 130 bin 460dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 14 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri iletaşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

Sakarya Pamukova Çilekli Barajı

TOPRAĞIMIZIN DEĞERİNİ YÜKSELTMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Sakarya’da 1 adet işin tamamlanarak toplam 70 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılacağına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif Balta, “Sakarya’da 42 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanacaktır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır” dedi.

Sakarya Merkez Elmalı Göleti

SAKARYA 9 HES İLE TÜRKİYE’NİN ENERJİSİNE İLAVE GÜÇ OLDU

Sakarya’da son 21 yılda 9 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 336,93 Milyon KWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Kurulu gücü 66,9 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 738 Milyon TL katkı sunuyoruz. Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 1 adet HES ile de Ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz. 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 111 bin hanenin enerji ihtiyacını Sakarya’da kurulu HES’lerle karşılıyoruz” dedi.

Sakarya Geyve Dereköy Mahallesi Değirmendere Tersib Bendi

“TÜRKİYE YÜZYILI”

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Sakaryalılardan, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

Sakarya Akyazı İlçe Merkezi Karacasu Kanalı 2.Kısım Taşkın Koruma