ONLARCA ÜLKE, 72 FARKLI MİLLET

Sakarya, Türkiye’deki en büyük Balkanlar buluşmalarından birine ev sahipliği yaptı. Başkan Ekrem Yüce’nin girişimleriyle Uluslararası Balkan Günleri Sakarya’da gerçekleştirildi. Büyükşehir’in organizasyonuyla Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Sancak, Preşeva ve Batı Trakya gibi Balkan ülkelerinden ve toplam 72 farlı milletten temsilciler, Sakarya’da asırlar önce bu bölgelerden göç eden soydaşlarıyla buluştu.

17-34

Yıldız’dan Bakan Yerlikaya’ya ziyaret Yıldız’dan Bakan Yerlikaya’ya ziyaret

DOSTLUK PERÇİNLENDİ

Mahalle buluşmaları, paneller, sergiler ve Balkan-Türkiye dostluğunun perçinlendiği, birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği etkinliklerle kardeşlik duygusu tazelendi. Balkan ülkelerinden misafirler, programlarda Türkiye’yi ‘anavatan’ olarak gördüklerini ifade ederek “Dostluğumuz daim olsun” vurgusu yaptı. 3 gün süren etkinlikler, Adapazarı’ndaki yemek davetiyle son buldu. Programa Büyükşehir bürokratlarının yanı sıra TBMM Eski Başkanı Mustafa Şentop, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci, İl Müftüsü Mehmet Aşık, Kosova Milletvekili Mergim Muştaki, Vushtrri Belediye Başkanı Ferit İdrizi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

16-31

“SİZİN ÜLKENİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’DİR”

Veda programında konuşan Mustafa Şentop, “Bende Makedonya göçmenibir ailenin oğluyum. Türkiye’nin Balkanlar’a olan ilgisi başka ülkeler gibi değil. Bizim orada beşerî temaslarımız, yakınlıklarımızda var. Orada yaşayan Türklerin en büyük devleti Türkiye’dir. Arnavutların daöyledir. Çünkü oradaki Arnavutlardan daha fazlası Türkiye’de var. Dünyadaki nüfuslarının toplamından fazlası Türkiye’de. Boşnakların da aynı şekilde. Son 20 yılda Balkanlar’la ilgili uluslararası adımları ve farklı perspektifi Cumhurbaşkanımız öncülüğünde ortaya koyduk ve devam edeceğiz” dedi. Misafirler, yemek davetinden sonra ülkelerine dönmek üzere konakladıkları otellere uğurlandı. 72 farklı milletten, farklı kültürlerden insanın yaşadığı göçmen şehri Sakarya, bu organizasyonla Balkanlar’a her yönüyle tanıtılmış oldu. Başkan Yüce, bir sonraki buluşmanın Kosova’da gerçekleştirileceğini ifade etmişti.

2-868