Ramazan‘a 23 Mart‘ta sahura kalkacağız. Herkesin bilinç altında Ramazan ayında gün boyunca 'Çok acıkır mıyım?' endişesi olur. Beslenmenize dikkat ederseniz acıkma hissinizi minimize etmeniz kaçınılmazdır. Oruç tutması, sağlık yönünden sorunu olmayan kişilerin Ramazan ayı boyunca yediklerine dikkat etmelidirler. Rast gele beslenme, gün boyunca acıkma atakları geçirmeleri kaçınılmazdır.

Uluslararası bilimsel araştırmalar insanların yeterli protein almaya programlandığını göstermektedir. Protein alımı istenilen orana ulaştığımızda, beynimiz hücrelerini açlık sinyallerini kapatır ve atıştırmalık saldırılarına son verir.

Proteinler ayrıca hücreleri hormonlarımızı, özellikle de hücreleri açlık sancılarını tetikleyen 'Ghrelin' hormonu düzenlemede önemli bir rol oynar.

Melbourne'deki Monash Üniversitesi Fizyoloji Bölümü'nde Avustralya Araştırma Konseyi Gelecek Üyesi olan Zane Andrews, "Protein yemekten sonra ghrelin hormonu miktarını düşürmede çok yönlendirici" diyor.

Bu, ayrıca oruç tutmanın dışında kiloyu korumak ve kilo vermek için iyi bir haber, çünkü Ghrelin hormonu kilo alımını artıran bir hormondur, bu nedenle Grelin'in baskılanması, insanların öğünleri arasında daha az yemesine ve daha fazla tok hissetmesine yardımcı olur. Bu da Ramazan ayı boyunca acıkma atakları geçirmemizi engeller.

Ramazan ayı boyunca sahurlarda hayvansal proteinlere ağırlık vermeniz sizin acıkma hissinizi minimize eder. Hayvansal proteinlerden kastımız; süt ürünleri, yumurta, et, et ürünleri, balık, balık ürünlerini sayabiliriz.

Balık, yağsız kırmızı et, kuzu veya sığır eti, derisiz tavuk göğsü, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal proteinler, gerekli tüm amino asitleri içerdikleri için eksiksiz protein kabul edilir. Özellikle yumurta anne sütünden sonra en kaliteli olan proteindir.

Beslenmenizde lifli gıdalara da proteinleri tüketirken önem vermek gerekir. İftar yemeklerinde ise de lif ağırlıklı zeytinyağlı bir sebze yemeğimizi tüketebiliriz ya da protein ağırlıklı etimizi, tavuğumuzu, balığımızı tüketim yapabiliriz.

Şimdiden bütün vatandaşlarımıza hayırlı Ramazanlar dilerim.

Saygılarımla…