Sapanca Belediyesi, bir süre önce hizmete açılan ve bazı bölümlerinde inşaası devam eden teleferiği, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatına sahip olmadığı, otopark ve yeşil alanın tamamlanmaması gerekçesiyle mühürledi.

Türkiye'nin ilk milli özel bankası 111 yıl sonra müze oldu! Türkiye'nin ilk milli özel bankası 111 yıl sonra müze oldu!

2018'de yapımına başlanan, 2 istasyonlu, 36 kabinli teleferik hattı, 2023 yılının Haziran ayında hizmete girmişti. Ancak Sapanca Belediyesi işletmeyi, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı bulunmadığı, otopark ve yeşil alanı tamamlanmadığı gerekçesiyle mühürleyerek faaliyetini durdurdu.

Günde 8 saat çalışan ve 1 saatte bin 500 kişi taşıma kapasitesi bulunan teleferik, tam dolulukla hizmet verdiğinde günde 12 bin kişiye hizmet verebiliyor. Bir ay boyunca yine tam kapasite ile çalışan teleferiğin aylık yolcu taşıma kapasitesi ise 360 bin kişiye ulaşıyor. Sivil vatandaşın 150 TL’ye bindiği teleferiğin saatteki kazancı 225 bin, günlük kazancı 1 milyon 800 bin, aylık kazancı 54 milyon ve yıllık kazancı 648 milyon TL.

Söz konusu teleferiğin yıllık kazancının devasa boyuta ulaşması dikkat çekerken, neredeyse bir 1 yıldır faaliyette olan işletmenin geliri dudak uçuklattı.

1 yıldır faaliyet gösteren bu işletmeye yetkililerin nasıl sessiz ve duyarsız kaldığı ise merak konusu oldu.

Editör: Ayşen Kolçak