Prostat tedavisindeki yenilikleri anlatan Üroloji uzmanı Op. Dr. Tuncay Şafak şu ifadelere yer verdi: 

"Prostat büyümesi orta ve ileri yaş erkekleri ilgilendiren en önemli hastalıklardan biridir. Başlangıç aşamasında hastaların hayat kalitesini düşürürken ilerleyen zamanlarda böbrek fonksiyonlarını bozarak yaşamı tehdit eder hale gelebilmektedir.

İlaç tedavilerinin etkisi sınırlı olmanın yanında ani tansiyon düşmeleri ve sürekli kullanımda iktidarsızlık gibi yan etkilere de sebep olabilmektedir. Cerrahi tedavinin olası komplikasyonları Üroloji Bilim dalını yeni tedavi metotları arayışına zorlamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre ameliyat önerilen prostat hastaları ameliyat sonrasında en çok cinsel fonksiyonlarının bozulması ve idrarını kaçırmaktan korkmaktadır. Araştırmalara göre hastaların ameliyattan en çok beklentileri ise ameliyatın idrar akışını rahatlatmasının yanında kısa sürmesi ,ağrı olmaması, kanama olmaması şeklindedir.

Bu beklenti ve kaygıların ışığında prostat ameliyatlarının tarihsel olarak gelişimleri sırasıyla; açık cerrahi yöntemler, endoskopik ameliyatlar, minimal invaziv yöntemler ve mikroinvaziv yöntemler şeklindedir.

En son geliştirilen mikroinvaziv yöntem Transperineal Laser Ablasyon (TPLA) yöntemidir. Lokal anestezi ile de uygulanabilen bu yöntem cilt üzerinden klavuz iğne aracılığıyla lazer fiberini prostat içine yerleştirerek gerçekleştirilmektedir. Ağrı, kanama, iktidarsızlık ve diğer cinsel işlev bozuklukları olmamakta, idrar kanalından uygulanmadığı için idrar kaçırma ve idrar kanalı darlığı riski de bulunmamaktadır. Aynı gün hastaneden taburcu olunabilmesi  avantajını da hastalarımıza sunabilmekteyiz."

https://www.tuncaysafak.com/