Aydınlar Ocağı Genel Merkezi 27. Olağan Genel Kurul Toplantısı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zeytinburnu Sosyal Tesislerinde yapıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa E. Erkal, yaptığı konuşmada yurt ve dünya gündemine değindi. Kendini dünyayı uyuşturmakla görevli süper güçler, süper patronlar olduğunu,  bunların şubelerinin İngiltere ve Almanya gibi ülkeler olduğunu belirten Erkal, bu güçlerin savaşları çok sevdiğini, çünkü silah satarak insanlığı sömürdüğünü söyledi.

"Dıştan kumandalı kuruluş değiliz"
Aydınlar Ocağı'nın ülke sorunlarına milli ve yerli  gözle baktığını, yurt gündemiyle ilgili yaptığı tespit ve teklifleriyle kamıuoyuna rehber olduğunu anlatan Mustafa Erkal, şunları söyledi:

"Ocak olarak yurdumuzun karşılaştığı iç ve dış saldırılara ve ihanetlere karşı sessiz kalmadık. Dıştan kumandalı bir kuruluş değiliz. Partilerüstü faaliyet yürütmekteyiz. Böylece ocağımız milli hassasiyeti olan vatandaşlarımızın ümidi ve sesi olmuştur."

Emperyal güçlerin ülkemizi yıllar boyu hedef haline getirdiğini, yurdumuzun kuşatıldığını belirten Erkal, Türkiye'nin siyasi kapris ve bitmeyen ihtiraslardan kurtulması gerektiğini söyledi.

Aydınlar Ocağı olarak şu an komşumuz Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesini ve ABD ile denge politikasını isabetli bulduklarını belirten Erkal, sözlerini şöyle sürdürdü: "ABD'nin  parası ödenmiş, üretimine katılınmış F35 uçaklarını halen Türkiye'ye teslim etmemesi, F16 uçaklarının bize satışı ve yenilenmesi konusunda ortaya koyduğu politika çirkin ve üzücüdür."

Türkiye'ye yapılan bu yanlışların Türkiye'yi kendi gelişmesini sağlamaya zorladığını, uçak ve değişik mühimmatların artık ülkemizde üretildiğini anlatan Erkal, şunları söyledi:

Fındık hasadına günler kaldı Fındık hasadına günler kaldı

"Türkiye'nin savunma sanayisini geliştirmesinin önce kendine, bölgesine ve dünya barışına katkı olmuştur. ABD'nin terör örgütünü desteklemesini, kan dökücü PKK'ya çirkin hizmetlerini ayıplıyor, kınıyoruz."

Türkiye'nin Ankara'dan yönetilen  milli ve üniter devlet olmasından taviz verilemeyeceğini anlatan Erkal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hep yabancıları suçlamak yerine kendi yanlışlarımızı da görelim. İstanbul'da Vatikan benzeri bir gecekondu devletçik yaratmada yabancılara önayak olmayalım. Fener Patriği ekümenik değildir. Onu ekümenik yapmak siyasetçilerin görevi değildir."

 Türkler, Türkiye'de azınlık durumuna düşürülmek isteniyor
Anayasa konusuna değinen Mustafa Erkal, "Türkiye'nin asıl çözmesi gereken sorun, ismine yeni ilave edilen anayasa değişikliği değildir. Görüldüğü oranda  yeni anayasa, küresel güç ve blokların çıkarlarına göre dönüştürülmenin Türkiye ayağıdır. 1920 geçici anayasa örneğine takılıp ruh çağıranlara akıl ve mantık yolunu tavsiye ediyoruz. Bunun böyle olmadığını özellikle bazı siyasiler tavizkar olmayan tavırlarıyla ortaya koymalıdır. Türkiye'de anlaşılmaz bir şekilde Türk'e karşı ırkçılık yapılmaya çalışılmaktadır." dedi.

Erkal konuşmasında, Gazze ve Doğu Türkistan sorununa değinerek insan haklarının bu yerlerde yok sayıldığını söyledi. Türk aile yapısının yıkılmak istendiğini, ipini koparanın Türkiye'ye geldiğini anlatan Erkal, yurdumuzda demografik yapının Türklerin aleyhine değiştirilmeye çalışıldığını, buna müsaade edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 27. Olağan Genel Kurul Toplantısı
Mustafa Erkal'ın konuşmasının ardından yoklama, Başkanlık Divanı seçimi, Faaliyet raporunun okunması,  Muhasebe raporunun okunması, Denetim Kurulu raporunun okunması, Faaliyet, muhasebe ve Denetim Kurulu raporlarının müzakeresi ve oylanması,  Yönetim ve Denetim Kurullarının ayrı ayrı ibrası, Tahmini bütçenin okunarak müzakeresi ve oylanması işlemi yapıldı. Seçimlerin sayım ve tasnifini yapacak heyet seçildi, sonra seçim yapıldı.

 Aydınlar Ocağı yönetimi
Mustafa Erkal, Şahin Ceylanlı, Hikmet İşman, Zeki Severoğlu, Fahri Yağlı, Süleyman Uluocak, Hakan Yalçın, Sakin Öner, Ahmet Orhan, Ahmet Çelik, Hikmet Kaplan, Ernail Koç, M. Vedat Eryetiş, Behçet Kara, Engin Hatipoğlu.

Denetleme Kurulu: Kutluğ Kaan Sümer, Ertuğrul Erden, S. Sertaç Aladağ.

İlim-İstişare Kurulu: Sabri  Sümer, Aytaç Taşyürek, Nesrin Alhanlıoğlu, Ahmet İyioldu, Muhsin  Koç, Edip Tekol, Nevzat Biçer, Zülfikar Özkan, Mualla Uydu Yücel, Ahmet Yörük, Davut Haskırış, Yümni Sezen, Metin Karaörs, Hacı Duran, Yusuf Gedikli, Musa Taşdelen, Ziya Hayırlıoğlu, A. Orhan Görgülü, Sabri Şenel, Ali Armağan, Hasan  Lök, Sahavet Savaş, Sadık Dönmezer, Hüdavendigâr Onur, A. Kemal Gül. (Haber: Hüdavendigâr Onur)     

Editör: Ayşen Kolçak