8000 yıldan beri insan oğlu peynir üretimi yapmaktadır. Tarih boyunca insanlar develerden, bizonlardan, keçilerden, ineklerden, koyunlardan süt elde etmiştir.

Günümüzde toplam sütün yüzde 40-50'si ineklerden elde edilmektedir. Peynir pek çok vitamin ve mineral için harika bir kaynaktır. Peynir insanlarda bulunan yaygın sağlık sorunların çözümüne yardımcı olabilir.

 1. Peynir insanlarda yaygın gözüken, osteoporozu hastalığını önleyebilir. Çocukken hep sütümüzü içmelerimizi öğütürler, süt  kalsiyum ve D vitamininin güçlü kemikler oluşturmamıza yardımcı olur.
 2. Peynirin diş sağlığınız üzerinde olumlu etkisi vardır. Peynir dişlerimizi güçlü sağlıklı yapar. Dişlerin çürümelerini engellemeye yardımcı olur.
 3. Peynir tüketimi sağlıklı şekilde kilo almanıza yardımcı olabilir. Her ne kadar kilo günümüzde toplumda büyük sorun gözüküyorsa da gerek çocuklar gerekse gençler ve gerekse kilo almada sorun yaşayanlar için peynir mükemmel bir besin kaynağıdır.
 4. Peynir insanlarda kalsiyum ihtiyacı için en iyi besin kaynağıdır.
 5. Peynir mükemmel bir protein kaynağıdır. İnsan sağlığı ve estediği için vazgeçilmez bir kaynaktır.
 6. Peynir B12 vitamini içerir. Bazı insanlar hayatlarının bazı evrelerinde B12 vitamin eksikliği yaşayabilmektedirler. B12 vitaminin eksikliğinin giderilmesinde yardımcı olur.
 7. Peynir tansiyonu düşürerek hipertansiyonu tersine çevirebilir
 8. Peynir insanlarda sağlık için ihtiyacı olan temel yağ CLA'yı sağlar.
 9. Peynir insanlarda yaygın kanserleri önlemeye yardımcı olabilir. Kolorektal kanser, kolon ve geniş kapsamlı, dünyadaki en yaygın kanserlerden biridir. 
 10. Peynirde sağlıklı yağlar doğal olarak çok bulunur. Doymuş yağlar insan sağlığı için çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken sağlıklı deyip fazla tüketmemek gerekmektedir.
 11. Peynir hamile kadınlar için iyi bir gıda seçimdir. Hamile bayanlar için gerek bebeğin sağlığı gerekse kendi sağlıkları için gerekli olan vitamin ve proteinler için peynir güzel bir tercihtir.
 12. Peynir kas geliştirmenize yardımcı olur. Peynir altı suyu ve kazein proteini kasları zayıf ve egzersizi iyileştirmeye yardımcı olmak için peynir sporcu ve kas geliştiricisi yönünden popüler bir seçenektir.

Peynirin Bağışıklık Sistemine Faydaları:

 1. Peynirin içindeki probiyotikler sayesinde bağışıklık sistemimizi olumlu yönde destekler.
 2. Peynir, insan sağlığı için çok önemli olan  K2 vitamininde bolca bulunur. K2 vitamini görevi insan sağlığında kan üretiminden sorumlu ”K vitamini“dir.
 3. Peynir tiroid sağlığınız için çok önemlidir. Tiroit bezi için olumlu etkileri mevcuttur. Tiroid insanlarda tüm metabolik işlevlerden sorumludur. Tiroit hormonlarının düşüklüğü hipotiridizm, kilo alımı, yorgunluk ve kısırlık ve hipertiroidizm ile endişe, uykusuzluk ve hızlı kilo verme şeklinde kendini gösterir.