Mevsimsel saç dökülmesi en çok sonbaharın başında eylül ve ekim ayları boyunca belirgindir. 
Kışın saç dökülmesi miktarının artmasının sebebi dışarıdaki kuru havanın kafa derinizdeki tüm nemi emmesidir. Bunun sonucunda da saç deriniz kurur. Saçlar tümüyle kuruduğunda da kırılmaya ve hazin son olan dökülmeye meyilli olur.

sac2 (1)

Mevsimsel saç dökülmesi olur mu?
1) Mevsimsel olabilir. Özellikle bahar aylarında normalden daha fazla dökülebilir. 
2) Kullanmakta olduğumuz ilaçlar; antidepresan, hormonal haplar saç dökülmesine neden olabilir. 
3) Sahip olduğumuz bazı kronik hastalıklar; tiroid bozukluğu ve anemi saç dökülmesini tetikleyebilir.

sac3
Bununla birlikte, gittikçe daha fazla saç teli döküldüğünü görüyorsanız ve bu dökülme iki ay veya daha uzun bir süredir kesintisiz devam ediyorsa, saç derisinde kel lekeler veya saç incelmesi olarak kendini gösteriyorsa, bir doktora görünme zamanı gelmiş veya mevsimsel saç dökülmesi belirtileri olabilir.
Saç dökülmesine 8 bitkisel çözüm
1) Badem Yağı
Badem yağı saç maskelerinde kullanıldığında, saçınızın kaybettiği gücü yenileyecek ve saçlarınıza hacim verecektir.
Ayrıca saç diplerinizi ve uçlarınızı besleyerek daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Sağlıklı saçların sonunda ise saç dökülmesi problemi ortadan kalkar.
Haftada 1 defa badem yağı ile maske uygulamasını deneyin ve kısa bir süre sonra sonucu gözlerinizle görün. Kadın ve erkeklerin saç dökülmesi sorununa en iyi çözümü bulmak için badem yağının düzenli kullanılması önerilir.

bademyagi
2) Lavanta
Bir kaşık lavantayı kaynayan suya ilave edin ve karıştırın. Yaklaşık 5 dakika kadar kısık ateşte bu suyu kaynatın.
Sıcaklığı geçen lavanta suyu ile saçlarınızı yıkayın. 30 dakika geçtikten sonra saçlarınızı durulama suyu ile yeniden yıkayın. 10 günde bir olacak şekilde, bu su ile saçlarınızı yıkadığınızda saç dökülmesinin çok aza indiğini fark edebilirsiniz.
Lavanta saçlarınızdaki dökülme sorununu çözüme kavuştururken aynı zamanda saç diplerindeki kiri ve yağı da atacaktır. Antioksidan etkili lavanta yağı sayesinde saçlarınıza daha sağlıklı olacak. 

lavanta
3) Karanfil
Yaklaşık 15 tane karanfili bir bardak su içinde kaynatın. Kaynayan suyu ılımaya bırakın. Daha sonra saç derinize bu karanfilli su ile masaj yapın ve yarım saat bekleyin.
Karanfil saç diplerinizde olan kaşıntı ve yaraları iyileştirerek, saç dökülmesine son verecektir.
Strese ve vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesi sorununu karanfil sayesinde çözebilirsiniz. 

karanfil
4) Hindistan Cevizi Yağı
Saç dökülmesi problemini saç derisini besleyerek ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan ise Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı yapısındaki vitaminler sayesinde saç derisini besler. Böylece saç dökülmesi ve deri hastalığının önüne geçer. Aynı zamanda saçlarınızın hoş bir kokuya sahip olmasını sağlar. 

hindistanceviziyagi
5) Kına
Çok eskiden gelen bir gelenektir saçlara kına yakmak. Her ne kadar sadece bir saç boyası olarak görülse de kına; içindeki vitaminler sayesinde saçlarınızın dostudur. Tüm saç rahatsızlıklarının önüne geçer. Saçlarınızda son zamanlarda dökülme ve kopma meydana geliyorsa saçınıza kına yakabilirsiniz. Böylece saçları beslemiş olursunuz. Kızıl bir görünüme sahip olurken aynı zamanda saç dökülmesi gibi bir sorunu da yok etmiş olursunuz. 

kina
6) Soğan
Soğanın içinde bulunan kükürt, saç uzamasını destekler. Aynı zamanda saç derisinin daha sağlıklı olması için etkilidir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler soğanı rendeleyip zeytinyağı ile karıştırıp bir kür hazırlamalıdır. Bu kür ise saç derisine masaj yaparak 30 dakika beklemelidir. 30 dakika sonrasında saçlarınızı şampuan ile yıkayabilirsiniz.

sogan
7) Argan Yağı
Saç dökülmesini önleyecek ve iyileştirecek bitkisel desteklerden bir diğeri de argan yağıdır. Argan yağını hemen hemen her markette ve aktarda görebilirsiniz. Ekonomik değeri oldukça uygun olan bu mucize yağı saç maskelerine ekleyerek kullanabilirsiniz. Dilerseniz argan yağını, kullandığınız şampuana ekleyerek de saçlarınıza yedirebilirsiniz. Besleyici özelliği yüksek olan argan yağını düzenli şekilde kullanarak saçların kökten kopmasını önlemiş olacaksınız.  

arganaygi
8) Çam Terebentin yağı
Saç dökülmesine iyi gelen bitkisel önerilerden biri de  çam terebentin yağı. Çam terebentin yağını, saç maskesinde ya da şampuan içinde kullanarak dökülme problemine son verebilirsiniz. Saçlarda bir miktar kuruluk yaptığı için mutlaka zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağıyla beraber kullanmanız önerilir. Çam terebentin yağını düzenli aralıklarla saçlarınıza uyguladığınızda dökülme probleminin eskisine göre daha nadir yaşandığını görebilirsiniz.          

camterebentinyagi