Kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biri olan balkabağının hasadı başladı. Türkiye’de kabak denilince ilk akla gelen ve ‘kabak tatlısı’nın da coğrafi işaret tescili bulunan Sakarya’da, binbir zahmetle ekimi yapıldıktan sonra hasadına başlanılan balkabaklarının tarlalardan sofralara yolculuğu başladı. Ekimi Nisan ayında özenle seçilmiş çekirdeklerden yapılan balkabakları yaklaşık 6 aylık sürecin ardından toplanarak depolara gönderiliyor. Depolardan pazar tezgahları ve restoranlara gönderilen kabaklar, usta ellerde tatlandırılıp sofralara servis ediliyor.

Her toprakta yetişmiyor
Meşhur kabağın hasadına başlanıldığını aktaran Büyük Esence Mahallesi Muhtarı Sadettin Duman,
“Adapazarı kabağı çok meşhur bir kabak ve her toprakta yetişmiyor. Kabak meydana geldikten sonra yılın dört ayı güneş alması gerekiyor. Şu anda da hasat ediliyor ve toplanıp depolara götürülecek. Mart'ın son haftasında veya Nisan'ın ilk haftasında ekimini yaparız. Ekim ayında da hasadına başlarız. Hasadı yapıldıktan sonra depolara çekeriz. Deponun havalandırması güzel ise Temmuz ayına kadar kabak çürümez dayanaklı kalır. Kabak genellikle İstanbul hallerine gönderiliyor. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce Sakarya’da bir kabak evi açtı ve orada da satış yapıyoruz. Her tür kabak ürünü mevcut” dedi.

Türkiye’de kabağı en iyi yetiştiren yer Sakarya
Türkiye’de en iyi kabağın Sakarya’da yetiştirildiğini aktaran Duman,
“Kabak dört ay güneş gördüğü için çok faydalı bir bitki ve doktorlar da bunu sürekli dile getiriyor. Adapazarı kabağı gerçekten hava iklim şartlarından dolayı güzel ve verimlidir. Her yıl kabak ekilir ama aynı toprağa değil. Bir yere ekildiği zaman hasattan sonra o toprağı 3 yıl bekletmemiz gerekiyor. Bu yüzden kabak yerine başka ürünler ekiyoruz. Ben 60 yaşını geçtim, Adapazarı kabağı ben küçükken de meşhurdu şimdi de meşhur. Tadı olsun, rengi olsun, kabaktaki dilimi ve görünüşü güzel. Kabak ile ilgili zaman zaman sıkıntılarımız oluyor. Aşırı yağış olduğunda çürüyor ve tekrardan ekim yapıyoruz. Kabak yüzeye çıktıktan sonra hava şartları el vermediğinde kırağı yapıyor ve kabağı yakıyor. Adapazarı, Türkiye’de kabağı en iyi yetiştiren ve en güzel tada sahip bir yerdir” diye konuştu.

Kabak tatlısı coğrafi işaret aldı
Kabak tatlısının coğrafi işaret aldığına da değinen muhtar Sadettin Duman,
“Adapazarı kabak tatlısı tescillendi ve coğrafi işaret aldı. Bu kabak sadece Türkiye değil yurt dışına da satılıyor. Lezzet bakımından gerçekten mükemmel bir kabağımız var. Dünyanın her bölgesine gönderiliyor. Rekolte ise her seneye göre biraz düşük. Kabağın bir mısır gibi, şeker pancarı gibi bir fabrikası olmadığından dolayı üretici ekmeye korkuyor. Çünkü ellerinde kalır diye her sene belirli bir miktarda ekiliyor” şeklinde konuştu.

Alan ve satan memnun
Hasadını gerçekleştirdikleri kabağın kilosunu 1 lira civarında satacaklarını belirten üretici Lütfi Duman ise,
“Çocukluğumuzdan beri bu bölgede kabak yetiştiriciliği yapılır. Biz kaliteden, alıcılar da lezzetinden memnun. Özetle alan memnun satan memnun diyebiliriz ama zaman zaman verim düşüklüğü oluyor. Bu sene de Türkiye genelinde yağış fazlalığı oldu, bu da verimi düşürdü. 7 aylık süre sonunda topladığımız kabağımız yıllara göre değişiklik yapıyor. 7 aylık süre sonunda topladığımız ürünü kilosunu 1 liradan satabiliyoruz. Şu an topladığımız alandan dönümüne yaklaşık 2 ton kabak almayı umut ediyorum. Tarlanın içerisinde güzel ve kaliteli kabakları toplayarak çekirdeklerini çıkartırız ve onları tohumluk olarak bir dahaki sene kullanırız bu da kabağın kalitesini arttırıyor” ifadelerini kullandı.