Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin yaşamış olduğumuz küresel ısınma karasal alanları olumsuz etkilediği gibi denizlerin mevcut durumunu ve doğasını maalesef bütün dünyada olumsuz etkilemektedir.

Gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak için ülkemizde ve de dünyada iklim değişikliğine neden sebepleri ortadan kaldırmak için herkes üzerine düşeni sonuna kadar yapmalıdır.

İklim değişikliği gerek denizlerde gerekse karada gıda teminini olumsuz etkileyecektir.

Birçok kıyı şeridi avlanma ve su kirliliği de dahil olmak üzere birçok stresle karşı karşıyadır.

İklim değişiklikleri bu stresi daha da kötüleştirebilir.

Suda yaşayan birçok tür, akarsuların ve göllerin daha soğuk kıyıları yenilmiş veya kıyı boyunca veya okyanusta kuzeye doğru hareket edebilir.

Bununla birlikte iklim değişikliği denizdeki türleri gıda ve diğer kaynaklar konusunda birbirleriyle rekabete sokabilir .

Bazı deniz hastalıkları salgınları da iklimle ilişkilidir.

Daha yüksek su seviyeleri ve daha yüksek nehir ağzı tuzluluğu, istiridye parazitinin kıyısı boyunca daha kuzeye doğru ilerledi.

Kuzey Kutbu'ndaki Kışla'da, Bering Denizi'ndeki bir grup somon örgütüne katkıda bulunuyor ve bunun sonucunda Yukon Chinook Somonu'nun birliklerine saldırıyorlar.

Son olarak, artan mercan, deniz yosunu ve deniz kulağında hastalık salgınlarına neden oldu.

Sıcaklık ve yağış.

Suda yaşayan bir hayvanın yaşam döngüsü birçok adım, sıcaklık ve mevsimlerin değişimleriyle kontrol ediliyor.

Örneğin, Kuzeybatı'da daha sıcak su sıcaklıkları somonun yaşam döngüsünü artırabilir ve hastalık belirtileri artabilir.

Diğer iklim etkilerinin arttığında bu etkilerin bazı senaryolarda büyük düşüşlere yol açacağı öngörülüyor.

Isınmanın yanı sıra atmosferdeki karbondioksitin (CO2) artışı nedeniyle dünya okyanusları giderek daha fazla asitlenmeye başlıyor.

Artan asitlik, deniz suyundan kalsiyumun uzaklaştırılmasıyla oluşan kabukları güçsüzleştirerek deniz hayvanlarına zarar verebilir.

Aynı zamanda bazı balıkların ve kabuklu deniz hayvanlarının da tehdit edildiği hassas ekosistemlerin yapılarını da tehdit etmektedir.

Halkımıza sağlıklı güzel günler dilerim...