Kurban Bayramına süre gittikçe kısalmakta, kurbanlık hayvan yetiştiricilerinde heyecan dorukta seyretmektedir. Biz vatandaşlar da günlük işlerimizin yanına kurban bayramının heyecanı , bayram yaklaştıkça artmaya devam ediyor. 

Bir yılın verimini kurban bayramıyla birlikte kurbanlık hayvan yetiştiricileri emeklerinin karşılığını alacaklar.

Bayram yaklaştıkça uğraştıklarıhayvancılık  sektörü canlı olduğu için hayvanların hastalanması gayet doğal bir süreçtir.

Bu süreçte işletme sahipleri tedavi amaçlı ilaç kullanacaklarsa mutlaka ilaç kalıntı sürelerine bakmak zorundadırlar.

Hedefte dinimizin emretmiş olduğu ibadet ve de ibadeti yapacak olan insanlar var.

İşletme sahipleri işlerini yaparken ürettikleri hayvanların tamamen doğal beslenme ve de hastalık durumlarında işin gerçek erbabı olan serbest  veteriner hekimlerden destek alabiliriz.

İbadetimizi yaparken insanların sağlığına kesinlikle zarar vermemeliyiz.

Tedavi aşamasında, hayvanlarımızın tedavilerini serbest veteriner hekim desteğiyle ve de kontrolü altında yapılmalıdır.

Her türlü ilaç kalıntısında veteriner hekim gerekli prosedürleri harfiyen uygular.

Hayvan sahipleri de veteriner hekimlerin her türlü tedavi için yapacağı tavsiyelere uyması gerektiği gibi ilaç kalıntısına kurban bayramınakalan zamanın kısalmasından dolayı azami özen göstermeleri son derece önemlidir.

İlaç kalıntı sürelerine ilaç örnekleri verilecekse sefaleksinde 4 gün, oxytetrasiklin 28 gün, klavulanik asit, amoksisilin trihidrat 20 gün, kloramfenikol’de 45 gün yada daha uzun süreli antibiyotikler piyasalarda mevcuttur.

Kurban kesmek maddi imkanı olanlar için dini bir vazifedir.
Yetiştiriciler bu kutsal yolda ,kurbanlık hayvan kesim sonrası insan gıdası olarak tüketilmesinde sakıncalı olan kurbanlık hayvan etini piyasaya sürmeleri dinen caiz değildir. Yetiştiriciler k endilerini bu yolla vebal altına bırakmasınlar.

Gıdalarda antibiyotik kalıntıları bulunması son yıllarda en önemli halk sorunlarından biri olarak gösteriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü geçen yıl yaptığı bir açıklama ile aşırı ve gereksiz antibiyotik kullanımının hastalık yapıcı bazı bakterileri antibiyotiklere dirençli kıldığını belirtti.

Tedavisi imkânsız bir süper enfeksiyon etkeni haline gelen bu bakterilerle mücadele etmek için elimizde etkili herhangi bir ilaç kalmadığını da ekledi.

Tüm halkımızın şimdiden çok güzel bir bayram geçirmelerini içtenlikle dilerim.