Aşağıdakiler de dahil olmak üzere köpekleri ve kedileri etkileyecek bir çok farklı solunum yolu hastalığı ve durumu vardır. Havaların soğumasıyla birlikte dışarda bahçede beslemiş olduğumuz köpek ve de kedilerde insanlarda olduğu gibi solunum sistemi ve de köpek ve de kedilere ait gribal enfeksiyonlarmevsimsel olarak arttı.

Bahçedeki köpeğiniz için korunaklı bir kulübeniz ya da kendisini sıcak tutacak polar ya da kazak vb. giysileri yoksa doğal olarak onlarda bizler gibi üşürler. Genelde solunum sistemi etkilenip, solunum sistemi ile ilgili belirtiler olan hapşırma, tıksırma burun akıntısı vb. belirtileri görürüz ya da duyarız.

Ayrıca mümkün olduğunca köpeklerinize ya da kedilere kemik tavuk kemiği yada benzer boyutta yiyebileceği kemikleri yedirmeyiniz. Bu kemikleri yerken can dostunuzun ağzına gırtlağına yada yemek borusuna takılabilir. Bu da onların öksürmesine takıldığı yere göre kemiği yerinden söküp atmak için neden olabilir. Ayrıca barsaklardan geçerken oluşturdukları travmaya bağlı olarak oralarda ceplere neden olabilir. Bu da onlara kabızlığa neden olur.

Yaşam sürelerini maalesef kısaltmış olursunuz. Böyle durumlarda zaman kayıp etmeden serbest veteriner hekiminize baş vurmanızı tavsiye ediyorum. Hekiminiz gerekli muayene ve tetkikleri yaptıktan sonra hemen zaman kayıp etmeden tedavisine başlar.

Hayvan sahiplerine tavsiyem can dostlarınızın aşılarını hiç ihmal etmeyiniz. Aşılamalarda can dostlarımızın solunum sistemini korumaya yardımcı olacak aşılarda mevcuttur. Aşıları tam yaptırdığımızda solunum sistemi hastalık riskini azaltmış oluruz. Can dostlarımızın hastalıkların ihmali durumlarında can dostlarımızın ölüm riski maalesef çok artmaktadır.

Geç kalındığında sizlerin çok üzülmesi bir şeye çare olmamaktadır. Şimdiden zaman kayıp etmeden alınması gereken bütün tedbirleri almanızı tavsiye ediyoruz.

Sizlere ve can dostlarına sağlıklı, mutlu ve huzurlu güzel güzler dilerim.