Sakarya'nın Kocaali ilçesinde akademik çalışmayla hazırlanan "Spor Tarihiyle Kocaali" kitabının lansmanı yapıldı. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulunda düzenlenen tanıtım töreninde konuşan Kocaali Kaymakamı Haluk Koç, Spor Tarihiyle Kocaali isimli kitabın bir emeğin ürünü olduğunu dile getirdi. Kaymakam Koç, “Mülkiye amirleri olarak üzerinde en çok durduğumuz üç temel konudan biri de spordur. Birincisi eğitim, ikincisi ruhun terbiyesidir ki bu da sanatla mümkün olur. Üçüncüsü ise beden terbiyesi ile olur. Bu üçünü birbirinden ayırmamız mümkün değildir.  Özellikle burada kitap olarak hazırlanan bu düşünceyi paylaşan herkese şükranlarımı sunuyor, emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi. 
kocaali_spor_tarihi_kitabi3

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ise iki yıl süren tiziz çalışma sonunda ortaya çıkan eserin gelecek nesillere kılavuz olacağını vurguladı. Başkan Acar, "Bu eser, geçmişi günümüzle buluşturacak ve geleceğe aktaracak olan önemli bir eserdir.  Kitapta futboldan voleybola, güreşe, okçuluğa, atletizme dair ne varsa bulabileceksiniz. Ayrıca Kocaali'mizin sporla ilgili yetişen önemli değerlerine tek tek yer verildi. İnanıyorum ki bu eser gençlerimizin de kendisine örnek olacak ve bayrağı daha da ileriye taşımak için ilham kaynaklarından biri olacaktır” dedi.

Sakaryaspor - Çorumspor FK maçının ardından Sakaryaspor - Çorumspor FK maçının ardından

Kültür ve Turizm İl Müdürü Süleyman Acar da programda yaptığı konuşmada, “1956 yılından günümüze kadar emeği olanların tek tek işlendiği bu kitap Kocaali ve Sakarya için önemli bir eserdir.  spor alanında, çocuklarımızın, gençlerimizin hemen hemen hepimizin ilgilendiği spor alanları hepimiz için sağlık, zihin ve ahlak demektedir.  Bu üç kavram ise toplumları toplum yapan en önemli etkenlerdir” ifadelerini kullandı.
kocaali_spor_tarihi_kitabi5

Programda, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şube Başkanı Fahri Tuna, Amatör Spor Kulüpleri Başkanı Yaşar Zımba ve Kitabın Yazarı Oğuzhan Kır da konuşma yaptı.  Başkan Acar, program sonunda kitabın oluşturulmasında emeği geçenlere hediyeler takdim etti. 

kocaali_spor_tarihi_kitabi4

kocaali_spor_tarihi_kitabi8