Kışın bulunduğunuz bölgeye göre havanın yağışlı, güneşli, karlı olup olmamasına göre ayakkabı, bot vb. ayak koruyucu bir ekipman kullanabilirsiniz.

Hatta tüy yapısına uygun olarak mevsime göre elbise, kaban tişört, kazak vb. soğuktan korumak için giydirebilirsiniz. Kış mevsiminin olumsuz meteorolojik koşullardan can dostunu korumuş olursunuz. Günlük kalori alımlarını o gün yapmış olduğu aktiviteye göre veriniz.

Aktivite çoksa gıdanın kalorisini artırmalısınız. Köpeğiniz günlük aktivitesi azsa kaloriferli bir ortamda yaşıyorsa, vermiş olduğunuz, gıdanın kalorisi azsa düşük kalorili beslemeye devam edebilirsiniz.

Kışın düşen sıcaklık değerlerini bahçedeki köpeğiniz tolere edebilmesi için, günlük yem miktarını yaz mevsimine göre artırmalısınız. Çünkü alınan gıdanın bir kısmını kış aylarında ki soğuk havanın olumsuz etkilerini gidermek için kullanacaktır. Kışın evcil hayvanlarınızın banyo sıklığını azaltın.

Yani çok seyrek banyo yaptırabilirsiniz. Ayrıca kışın evcil hayvanlarınızı mümkünse tıraş yaptırmayınız. Evcil hayvanınızın taşımış olduğu tüyler, can dostunuzu kış mevsiminde sıcak tutmaya, üşümesini engel olmak için vardır.

Yaz mevsiminde ise ilkbaharda yeni çıkan tüyler can dostunuzu serin tutar. Evcil hayvanınızı kış mevsiminde, tıraş ettirdiğiniz zaman soğuktan kaynaklanan üşütme paralelinde maalesef hastalanmasına yol açacaksınız. Bunu da hiçbir hayvan sever istemez. 

Can dostunuzun aşılmalarına ve de iç, dış parazit ilaçlama vakitlerini iyi takip ediniz. Zamanında yaptırınız. Yedi yaşın üzerindeki can dostlarına veteriner hekiminizin tavsiyesine göre periyodik sağlık kontrollerini yaptırınız.

Can dostlarına ve de sizlere sağlıklı günler dileriz.