Yaşamış olduğumuz kış mevsiminde evimizde beslemiş olduğumuz köpeklerimizi ne sıklıkla yıkamalıyız? Kış mevsiminde can dostlarımızı çok sık yıkamak onların sağlığı için doğru değildir. Tabii ki üzerindeki tüylerini kirlettiyse köpeğimizi yıkamalıyız. Yıkarken kullandığımız şampuan evde bizim kullandığımız şampuanla aynı olmamalıdır. Bizim kullandığımız şampuanlar can dostlarımızın derisinde doğal olarak bulunan koruyucu yağ tabakasını temizler. Can dostlarımızda zamanla deri ve tüy sorunları oluşabilir.

Can dostlarımızda kullanacağınız şampuan veteriner hekiminizin tavsiye edeceği can dostunuzun derisine ve de tüylerine uygun olmalıdır. Kış mevsiminde evlerde aynı yaşam alanını paylaştığımız can dostlarımızın tüylerini uzamasına bağlı olarak pet kuaförlerden destek alarak tıraş yaptırabilirsiniz. Can dostlarımızın tırnak bakımını da ihmal etmemeliyiz. Tırnakları büyüdüğü zaman kendiniz ya da veteriner hekiminizden, pet kuaföründen destek alabilirsiniz.

Ayrıca gezinti esnasında sert zeminden kaynaklanan temaslar tırnakları doğal olarak torpiller pençelerini koru kış mevsiminde, kum ve tuz gibi buz çözücü ürünler her yerde bulunabilir. Bunlar can dostlarımızın ayaklarını tahriş edebilir ve patilerinin kurumasına ve çatlamasına neden olabilir.

Dışarı çıktıktan sonra bu kalıntıyı gidermek için patilerini ılık suyla yıkadığınızdan emin olun. Patik giymeyecekse, patilerine vazelin sürmeyi deneyin. Bu, pençelerini donma ve tahriş edici maddelerden korunmalarına yardımcı olacaktır.

Sizlere ve can dostlarına sağlıklı mutlu güzel günler dilerim.