Mevsim şartlarının sıcaklık, nemin çok uygun olması kenelerin doğada çoğalması için çok uygun bir ortam oluşturmaktadır. Başka bir söylemle, kenelerin doğada üreme ve de yayılma açısından patlama yaşanıyor.

Keneler doğayla iç içe yaşayan ve de etkileyebildikleri ya da kan emebildikleri tüm canlılara saldırarak paraziter yaşam mücadelelerini hat safhaya çıkarırlar. Bu dönemde ekonomik beslenen sığır, koyun, keçi, vb. ya da ekonomik olmayan yaşam alanlarımızı paylaştığımız can dostlarımızı ve de özellikle insanlarımızı keneden korumak zorundayız. Bunu da başta insanlarımızı bilinçlendirerek yapabiliriz.

Kene ile mücadele başta insana düşmektedir. Ayrıca doğal kene düşmanları olan bahçedeki tavuktan tutunda doğada yaşayan birçok canlı sezonda bulabildikleri kenelerle tüketerek yaşamlarının devam ettirirler. Kene mücadelesinde gerek kamu gerekse biz vatandaşlar çok dikkatli bir şekilde yapmalıyız. Kene ile mücadele edeceğiz diye çevreyi katletmeyelim.

Bir sonraki yıl ilaçlara daha dayanıklı kene cinsleri ortaya çıkar. Bunlara karşıda ilaçlar kifayetsiz kalır. Yaşadığımız çevre mutlaka korunmalıdır.

Ekonomik amaçla beslenen evcil hayvanlarda, et de süt de kalıntı bırakan ilaçlar tercih edilmemelidir.

Bu konuda serbest veteriner hekimin tavsiyelerine uyulması önemlidir. Kedi ve de köpeklerde bit ,pire kene ilaçlaması düzenli yapılmalıdır.

Kene gerek insan gerekse konakçı olarak kullandığı sığır, koyun, keçi, köpek, kedi vb. paraziter olarak kan emmenin dışında taşımış olduğu son derece öldürücü olan hastalıkları da bulaştırır. Bu kenenin bulunduğu bölgeye ve de hastalık yapıcı bir etken virus, bakteri vb. varlığı yada yokluğu önem taşır.

Saygılarımızla …