VALİ KARADENİZ’E RAPOR SUNULACAK

SASTOP, 5 bölümden oluşan son oturumunda şehrin sorunları içeren konuları görüşmek üzere yoğun bir gündemle toplandı. SASTOP Eş Başkanları, uzun ve titiz bir çalışma süreci sonunda hazırladıkları ‘Deprem Güvenliği’, ‘Sapanca Gölü’ ve ‘Marka Şehir Sakarya’ başlıklarını taşıyan geniş kapsamlı rapora eklenecek konuları belirledi. Oturumu yöneten Başkanı Av. Önder Döker, hazırladıkları geniş kapsamlı raporun, Sakarya Valilisi Yaşar Karadeniz‘e sunulmak üzere son hazırlıklarını sürdürdüklerini söyledi.

ÇALIŞMALARDAN ÖZETLER SUNULDU

İlk bölümde açılış konuşmasını yapıldı. İkinci bölümde SASTOP hakkında söyleşinin ardından üçüncü bölümde; 2023 yılı hazırlana son raporlar ile ilgili son bilgi ve özetler ile komisyon başkanlarının çalışmalarından özetler sunuldu. Gündemde yer alan Raylı Sistem konusunu; Önder Döker, Oktay Ertem, Şefik Akar, Oğuz Kalay, Hüseyin Balta ve Erkan Azman değerlendirdi. ‘Mithatpaşa Garı’ ile ilgili değerlendirmeleri ise Oktay Ertem, Aytaç Güner, Şefik Akar, Adem Koç ve Fikret Kökalp yaptı. ‘Ada Treni’ konusundaki son gelişmeler hakkında; Fikret Kökalp, Oktay Ertem, Önder Döker, Kamuran Tan, Oğuz Kalay, Armağan Bahadır ve İhsan Mahmutoğulları’nın değerlendirmelerinin ardından ‘Trafik, Dönel Kavşak, Yaya Geçitleri ve Park Sorunları’ hakında ise; Oktay Ertem, Önder Döker, İhsan Mahmutoğulları ve Erdoğan Yetiş konuştu.

BİLGİLENDİRME YAPILDI

Yeni öneriler ve komisyon teşkilinin sağlandığı dördüncü bölümün konuları arasında yer alan ‘Gıda ve Suni Tatlandırıcılar’ konusunda Oğuz Kalay bilgilendirme yaptı. Bu bölümün diğer konu başlığı olan ‘Hayvan Hakları, Sokak Köpekleri, Kuduz Vakaları’ konusunda Veteriner Hekim Mustafa Yıldız bir konuşma yaptı. ‘Yeni Oto Sanayi’ konusunda ise Hüseyin Balta ve Özcan Ovalı değerlendirmede bulundu.

GEYVE’DEKİ TEHLİKE

‘Geyve Boğazı’ndaki Sorunlar’ başlığındaki konuyu Kamuran Tan değerlendirdi. Bölgenin tabiat varlıkları, bitki ve hayvan popülasyonu bakımından stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten Kamuran Tan, bölgede işletilen taş ocaklarında yoğun olarak kullanılan patlayıcıların çevreye zarar verdiğine ve büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekerek ciddi önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

SAKARYA OSB ŞEHRİ Mİ OLUYOR!

Gündemin bir başka konusu olan; ‘Bayramlarda Çelenk Koyma Törenlerinin Kent Meydanına Alınması’ konusundaki talebi, yetkililere ileteceklerini ifade eden Şefik Akar, Sakarya Valisi ile Yaşar Karadeniz ile yapılacak görüşmede konuyu arz edeceklerini söyledi. ‘Sakarya Tarım Şehri mi OSB mi Oluyor?’ konusunun ise Hamdi Şenoğlu, Kamuran Tan, Şefik Akar ve Erdinç Eryılmaz’dan oluşan komisyonun bir rapor haline getireceği belirtildi.

Hayatı paylaşmaya engel yok Hayatı paylaşmaya engel yok

RAPORLARIN SON ŞEKLİ VERİLECEK

Toplantının son bölümünde mevcut öneriler ve çalışmalar değerlendirildi. ‘Fahri Çevre Müfettişliği’ konusunu, Oktay Ertem, Aytaç Güner ve Mahnaz Gümrükçüoğlu’ndan oluşan komisyonun çalışmalarının nihai rapor haline getirileceği ifade edildi. ‘Turizm Şehri Sakarya’ konulu çalışmayı, gelecek toplantıda sunacağını belirten İhsan Mahmutoğulları; Hüseyin Balta, Oğuz Kalay, Salim Çelikörs ve Önder Döker’den oluşan komisyon tarafından çalışılan konunun, şehrin turizmine önemli katkılar sunacak düzeyde geniş kapsamlı olduğu ifade etti.