Hayvan yetiştiricileri kaba yem ihtiyacını planlamasını şimdiden yapmalıdırlar. Bir yıl boyunca ihtiyaç duyacağımız doğal ot, yonca, fiğ vb. kaba yemler bahar mevsimindeyiz. Nisan ayını yarıladık.

Meterolojik şartların çok müsait gittiği bugünlerde, büyükbaş ve de küçükbaş üreticiler kaba yemin temini için gerekli üretim planlamalarını zaman kaybetmeden yapmalıdırlar. Kaba yem olarak tanımladığımız ot, yonca, saman, silaj vb. ahır işletmeleri için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.

İşletme sahipleri bahar ve yaz mevsiminde bunları nereden nasıl temin edeceklerini şimdiden planlamalarını yapmalıdırlar. Bu planlamaları şimdiden yapmadıkları takdirde sezonunda yada sonradan rastgele bir yerden temin ettiklerinde maalesef pahalıya mal olacaktır. Bu da işletmenizin karlılığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Üretimde genel prensip düşük maliyettir. Maliyet düştükçe işletmelerin doğal olarak karlılığı olumlu yönde etkileyecektir. Kaba yemin en ucuz olduğu mevsim şimdiki ilkbahar mevsimi ile başlar. Doğadaki otların, yoncanın vb. yetişmesi ilkbahar aylarıdır. İlerleyen aylarda kaba yemin üretimi azalacağı için, üretim maliyet fiyatları yüksek olacaktır. Bu da üreticinin karlılığını negatif yönde etkileyecektir.

Kaba yemin mutlaka iyi kurutulması, depolarken çevrede kötü tabir ettiğimiz kokulardan ve de kimyasallardan muhafaza etmeliyiz. Üretim rekoltesinin beklenenin üzerinde olması durumunda çevredeki diğer ahır işletmelerin ihtiyacını gidermek için pazara götürülmelidir.

Ayrıca ihtiyaç durumunda ihracat imkanları araştırılmalıdır. Üreticimizin yüzü gülsün. Üreticilerimiz üretim planlamasını hep yapmalıdır.

Güzel günler ülkemin ve de güzel halkımın olacaktır.