Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Sakarya Üniversitesi Sinema Topluluğu’nun ortaklaşa olarak gerçekleştirdiği “Bir engel de sen kaldır; Engelsiz Sinema” programında, “Babam ve Oğlum” filmi duyma engelliler için altyazılı gösterildi. Görme engelliler için film sahneleri tek tek anlatılırken, filmdeki diyalogların haricinde yaşanan sahneler de bu seslendirmeye dâhil edilerek görme engellilerin filmi yaşamaları sağlandı. 

Sinema hayattır ve herkes yaşamalıdır

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Sakarya Üniversitesi Sinema Topluluğu ortaklaşa “Bir engel de sen kaldır; Engelsiz Sinema” programı gerçekleştirdi. Programda ilk olarak konuşan Sakarya Üniversitesi Sinema Topluluğu Başkanı Seyfi Demirci, Nisan 2011’den beri bu tür programlar düzenlediklerini dile getirerek, “Sinema Topluluğu olarak sinemada engelli vatandaşlarımızın bir engelini daha kaldırmayı niyetlendik. Projemizle birlikte Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın kapısını çaldık. Büyükşehir Belediyesi yetkililerimiz sağ olsun bize büyük destek verdiler. Sinema hayatı renklendirmenin bir yoludur. Siyah beyaz düşüncelerimizden bir gök kuşağı oluşturmayı amaçlayan topluluğumuz bugün engelsiz sinema programı ile yüreğinde engel olmayan herkes ile birliktedir. Konuşmamı çok sevilen bir sözle bitirmek istiyorum. Sinema hayattır ve bu hayatı herkes yaşamalıdır. Bu hayatı paylaşmaya hiçbir engel yoktur” diye konuştu.

Engelli kardeşlerimizin tek ihtiyacı sevgi

Kürsüye çıkarak bir teşekkür konuşması gerçekleştiren Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Davut Yüce, engelli vatandaşların gerçek ihtiyacının sevgi olduğunun altını çizdi. Engelli vatandaşların hayatını engelli olmayanların zorlaştırdığını belirten Yüce, “Engelli kardeşlerimizin bizlerden beklediği tek bir şey var. Hayatı birlikte, sevgiyle yaşamak ve sadece bir gülümseme. Engelli kardeşlerimizin gerçek ihtiyacının sevgi olduğunu gördük. Sakarya Üniversitesi Sinema Topluluğu’ndaki arkadaşlarımız bu proje ile bize geldiklerinde çok mutlu olduk. Engelli vatandaşlarımız konusunda herkesi bir şeyler yapmaya davet ediyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteğe hazırız. Birlikte çok güzel şeyler yapabiliriz. Tüm katılımcı arkadaşlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Babam ve Oğlum’u izlediler

Konuşmaların ardından salonu dolduran Sakaryalılar, gözlerine üzerinde “Hayatı paylaşmaya engel yok” yazılı bandajları takarak hep birlikte kendilerine özel olarak hazırlanan “Babam ve Oğlum” filmini izledi. Film duyma engelliler için altyazılı gösterilirken, görme engelliler için film sahneleri tek tek anlatılıp, filmdeki diyalogların haricindeki yaşanan sahneler de bu seslendirmeye dahil edilerek görme engellilerin filmi yaşamaları sağlandı. Gerçekleştirilen programdan çok memnun kalan engelli vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’ne ve Sakarya Üniversitesi Sinema Topluluğu öğrencilerine teşekkür etti.