Son zamanlarda yaşamış olduğumuz ekonomik sorunlar kısa zamanda bertaraf etmek için mutlaka herkes üretime odaklanmalıdır. Hangi sektörde olursak olalım ülkemizde dünyada en iyi üretim ve hizmetleri biz vermeliyiz.

Tarım ve hayvancılık sektöründe gerek ülkemiz için gerekse dünya pazarına odaklanmalıyız. Pazar çok büyük tek yapacağımız eylem gerekli planlamaları yapıp üretime geçmeliyiz.

Son zamanlarda bölgemizde hayvancılığı bırakmış olan bir kısım vatandaşlarımız tekrar sektöre geri döndüler. Halihazırda devam edenler ise işletmelerini nasıl büyütüp hayvan sayılarını artırma hedefindedirler.

Bu üreticilerimizin üretim heyecanı gerek kendileri için gerek halkımız ülkemiz  için çok önemlidir. Herkes et, süt, yumurta fiyatlarının nereye geldiğini çok iyi biliyor.

İşletmelerde daha yüksek karlılık için yem giderlerini maliyetinin azaltılması için gerekli olan planlamaları şimdiden yapmalıyız. Meraların koruması konusunda herkes üzerine düşeni sonuna kadar yapmalıdır. Meraların korunması ile ilgili kanuna harfiyen uyulması ülkemizin hayvancılığı için son derece önemlidir. Hiçbir şekilde imara açılmamalıdır.

Ayrıca ahır işletmeleri için son çıkarılan yasa hayvancılığa hiçbir katkı sağlamamaktadır. Aksine ahır işletmelerinin kapanmasına yol açmıştır. Yasa mutlaka yeniden gözden geçirilip hayvancılığın gelişmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

ÜRETMEN İÇİN PLANLAR YAPMALIYIZ
Devletimiz, her yıl olduğu gibi önümüzdeki yılda üreticiye ve sektöre olan desteklerini esirgemeyecektir. Bizler geleceğimiz için, ülkemiz için çok üretmek için planlar yapmalıyız.

Gelecekte biz bugünkü sahip olduğumuz imkanları çok arayacağız. Çünkü, dünya nüfusu 2067’de 10,4 milyara ulaşacak ve yüzde 81’i Afrika ve Asya kıtasında ikamet edecek.

Gıda üretimi için kullanılabilir ekilebilir alan kişi başına 0,15 hektara düşecek. Üretimde teknolojiye ve bilime bağlı olarak illaki yüksek artışlar olacaktır.

Bizler bu ülkenin vatandaşları olarak her zaman üretime odaklanmalıyız. Hem ülkemizin hem de dünyanın ihtiyacı olan ihtiyaç ürünlerini şimdiden üretim planlamaları yapmalıyız.

Atatürk’ün dediği gibi “Köylü millettin efendisidir.”

Köylümüz bu söze karşılık çok çalışmalı ve de üretmelidir.