Günde 2 bardak süt besin ihtiyacının çoğunu karşılıyor
Her yaş gruptan insanın günde 2 bardak süt içmesi halinde besin ihtiyacının çoğunu karşılar. Ayrıca sütün migren, baş ağrısı, çocuklarda oburluğun önlenmesi için 
de faydalıdır. Süt vücuttaki yağların yakılmasına da yardımcı olur. Sağlıklı beslenme açısından sütün vazgeçilmez bir besin maddesi  olup insanlar süttü beşikten mezara kadar süt tüketmeliyiz. Yapılan  araştırmalarda 1 bardak sütle 6 yaşındaki bir çocuğun günlük ihtiyacı olan B12 vitamininin yüzde 98'inin, fosforun yüzde 55'inin, kalsiyumun yüzde 52'sinin, B12 vitamininin yüzde 44'ünün karşılandığının belirlendiğini , özellikle çocukların güçlü kemik yapısına sahip olması için süt tüketimi çok önemlidir.

Süt migrene de faydalı
Geçmişte büyüklerimizin ‘Sütünü içersen çabuk büyürsün’ nasihatini almayanın olmadığını ancak Türkiye’de süt tüketiminin Avrupa ülkelerine göre karşılaştırıldığında maalesef çok geridedir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklara kahvaltı ve gece yatmadan önce bir bardak süt içerilmesinini tavsiye edyorum. Süt sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Sütte bulunan kalsiyum kemikleri güçlendirir. Ayrıca bunun yanı sıra migren, baş ağrısı, çocuklarda oburluğun önlenmesi için de faydalıdır. Süt vücuttaki yağların yakılmasına da yardımcı olur. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Süt  ürünü olan peynirler de birer kalsiyum deposudur.

Sağlıklı dişler için de süt
Sağlıklı dişler ve diş minesinin yapısının bozulmaması için de süt tüketilmesini tavsiye ediyorum. Günümüzde çocukların çok tükettiği gazlı içeceklerin çocukların dişlerini çürütmektedir. Çocuklara meyveli, bal katılarak tatlandırılmış sütlerle, süt içme alışkanlığının kazandırılması gerekir. Bu şekilde gazlı içeceklere alternatifler oluşturulabilir. Doğrudan süt içmek istemeyen çocukların ise mısır gevrekli süt hoşlarına gidecektir. Gazlı ve şekerli içeceklerin artık ne denli zararlı olduğunu tüm dünya biliyor. Gazlı içecek sektörü milyarlarca lira harcayarak bunu örtbas etmeye, bu içecekleri tüketmeye özendiriyor. Ancak buna rağmen Brezilya’da hükümet gazlı ve şekerli içeceklere karşı tedbirler almaya başladı ve bu tür zararlı ürünlerden alınan tüketim vergisini artırdı. Bu tür önlemlerin birbiri ardınca gelmesi beklenmektedir.