SORUNLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK
Günlük kiralık konutlar, özellikle turistik bölgelerde yaygın bir konaklama seçeneği olmuştu. Ancak bu alandaki büyüme, kayıt dışı kiralamalara ve güvenlik açıklarına yol açtı.

Onaylanan teklifle bu sorunların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

927237
KONAKLAYANLAR BELİRLENECEK
Düzenleme, günlük kiralık konutların kayıt altına alınması ve kimlik denetiminin geliştirilmesi amacıyla tasarlandı. Konaklama işletmelerinin sahip olduğu kimlik denetim sistemi, artık günlük kiralık konutlara da uygulanacak. Böylece konaklayan kişilerin kimlikleri daha etkin bir şekilde kontrol edilebilecektir.

KAYITDIŞILIK ÖNLENECEK
30 maddeden oluşan teklifle günübirlik kiralamada yaşanan kayıtdışılık önlenecek. Kiralamalar belirli bir sisteme bağlanacak. Otellerdeki gibi kimlik denetimi o sistem üzerinden yapılabilecek. Böylece güvenlik açığının önüne geçilecek. Yıllık 50 milyar lira büyüklüğe ulaşan sektörün kayıt altına alınması da sağlanacak.

tbmm2
YÜKSEK PARA CEZASI
Düzenleme ile ayrıca günlük kiralık evlerin turizm amaçlı kiralanması süreçleri düzenlenerek daha kontrollü bir hale getirilecek. Kanun teklifinin TBMM'de kabul edilip yasalaşmasının ardından kurallara uymayanlara yüksek miktarlarda idari para cezaları uygulanacak.

Öte yandan Türkiye'de son iki yılda günlük kiralık ev arzının yüzde 97 arttı. Türkiye'de günlük kiralık ev olarak kullanılan evlerin sayısı ise 110 bin 857 oldu.

Sapanca'da "Fidan Borsası" kurulacak Sapanca'da "Fidan Borsası" kurulacak