Yaşadığımız dünyayı ve de çevremizi çok tükettiğimiz plastik atıklarından koruyalım. Plastik atıklar evcil hayvanlarımızın hayatlarını çok tehlikeli bir şekilde riske sokarak onların ölümüne neden olabilir.

Biz insanlar yaşam alanlarımızı ve de çevremizi plastik atıklarla kirletmeyelim. Dünya ve doğa yalnız insanların değil onu paylaşan tüm canlılara aittir. İnsanoğlunun sergilemiş olduğu davranışlara bakarsanız dünya yalnız kendisine aittir; doğayı ve çevresini çöp tenekesi gibi kullanmaktadır.

Bu yanlış davranışlarla aynı doğayı paylaştığımız canlılara hayatı zindan ediyoruz. Buna hiçbir insan kulunun hakkı yoktur. Zarar verdiğiniz her canlı öteki dünyada hakkını sonuna kadar sizden alır.

Etrafa attığımız plastik artıklar o çevrede beslenen sığır, koyun, keçi vb. tüm canlıların sindirim sistemini sekteye uğratarak onların yaşam kalitesini zora sokarak hatta onların ölümüne sebep olabilirsiniz. Böyle bir duruma kimse düşmek istemez.

Tedavisi eğer zamanında veteriner hekiminize baş vurduysanız çoğu zaman sindirim sistemini tıkayan plastik uzaklaştırabilmek için cerrahi operasyon baş vurur. Bazen plastik miktarı azsa bir kısım değişik mineral katkıları sulandırıp vücuttan atılması için denenebilinir.

Böyle durumlara düşmemek için doğayı diğer canlılarla paylaşırken mutlaka karşılıklı saygı çerçevesinde olmalıyız. Çocuklarımıza güzel yaşanabilinir bir dünya bırakmak için biz insanlar doğayı çok dikkatli bir şekilde kullanmalıyız.

SAYGILARIMLA…