Artan kentleşme köy hayatındaki insanlar arasındaki iletişimi maalesef çok azalttı. İnsanlar kentleşmeden kaynaklanan yalnızlık hızla depresyona girmelerine sebep olmaktadır. Köyler maalesef iyice boşaltıldı. Eski çat kapı, 'Komşum ben geldim. Bir çay içelim.' söylemleri artık yok. Bayram geldi bizim çocukluğumuzda şeker toplamak için, mahallemizde gitmediğimiz ev kalmazdı. Şimdi kapıyı çalan yok gibi.

Belli yaş üstündeki köy hayatı yaşamış olan büyüklerimiz hep köylerini özlüyor. Kent yaşamındaki güzelliklerin yanında, olumsuzlukları minimize etmek için sizlere can dostları beslemenizi tavsiye ediyorum. Can dostu beslemek için imkanı olan vatandaşlarımıza sağlıkları için gerek fiziksel gerekse ruh sağlıklarına olumlu etkileri olur.

Can dostu beslemenin insan sağlığına olumlu etkileri nelerdir? 
Sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerini benimsemek, depresyon, anksiyete, stres, bipolar bozukluk semptomlarının hafifletilmesinde önemli bir rol oynar. Bir evcil hayvana bakmak, aşağıdaki yollarla sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanıza yardımcı olabilir:

Artan egzersiz
Bir köpeği yürüyüşe çıkarmak, yürüyüş yapmak veya koşmak, programınıza sağlıklı günlük egzersizler eklemenin eğlenceli ve ödüllendirici yollarıdır. Araştırmalar, köpek sahiplerinin günlük egzersiz gereksinimlerini karşılama olasılıklarının çok daha yüksek olduğunu ve her gün egzersiz yapmanın hayvan için de harika olduğunu göstermiştir. Aranızdaki bağı derinleştirecek, köpeklerdeki çoğu davranış problemini ortadan kaldıracak ve evcil hayvanınızın formda ve sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Arkadaşlık sağlamak
Arkadaşlık, hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir ve hatta hayatınıza yıllar katabilir; izolasyon ve yalnızlık ise depresyon belirtilerini tetikleyebilir. Bir hayvana bakmak, ihtiyaç duyduğunuzu ve istendiğinizi hissetmenize yardımcı olabilir ve özellikle yalnız yaşıyorsanız, sorunlarınızdan uzaklaşmanıza yardımcı olabilir. Çoğu köpek ve kedi sahibi evcil hayvanlarıyla konuşur, hatta bazıları sorunlarının üstesinden gelmek için onları kullanır. Size hiçbir şey, eve sallanan bir kuyrukla ya da mırıldanan bir kediyle dönmek kadar yalnızlığın üstesinden gelemez.

Yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olmak
Evcil hayvanlar, sahipleri için harika bir sosyal yakınlaştırıcı olabilir ve yeni arkadaşlıklar kurmanıza ve sürdürmenize yardımcı olabilir . Köpek sahipleri yürüyüşlerde, yürüyüşlerde veya köpek parkında sık sık durup birbirleriyle konuşurlar. Evcil hayvan sahipleri ayrıca evcil hayvan mağazalarında, kulüplerde ve eğitim sınıflarında yeni insanlarla tanışır.

Kaygıyı azaltmak
Bir hayvanın arkadaşlığı rahatlık sağlayabilir, kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve dünyaya açılma konusunda endişeli insanlar için özgüven oluşturabilir. Evcil hayvanlar anı yaşama eğiliminde olduklarından (dün ne olduğu ya da yarın ne olabileceği konusunda endişelenmezler), daha dikkatli olmanıza ve anın neşesini takdir etmenize yardımcı olabilirler.

Gününüze yapı ve rutin ekleme
Pek çok evcil hayvan, özellikle de köpekler, düzenli bir beslenme ve egzersiz programına ihtiyaç duyar. Tutarlı bir rutine sahip olmak, hayvanı dengeli ve sakin tutar; sizin de işinize yarayabilir. Ruh haliniz ne olursa olsun (depresif, endişeli veya stresli), evcil hayvanınızın tek bir kederli bakışı, onu beslemek, egzersiz yapmak ve onunla ilgilenmek için yataktan kalkmanız gerekecek.

Duyusal stres giderme sağlamak
Dokunma ve hareket, stresi hızla yönetmenin iki sağlıklı yoludur. Bir köpeği, kediyi veya başka bir hayvanı okşamak kan basıncını düşürebilir ve kendinizi daha hızlı ve daha az stresli hissetmenize yardımcı olabilir.

Halkımıza sağlıklı mutlu güzel günler dilerim.