EGM'nin sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama paylaşıldı. Açıklamada, çocukmarın kaçırılmaya çalışıldığı iddiaların asılsız olduğu ifade edildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Son günlerde sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden halk arasında korku ve paniğe sebebiyet verebilecek, çocukların kaçırılmaya çalışıldığı yönünde görseller paylaşıldığı tespit edilmiştir. 
Çeşitli plakalı araçlar ile çocukmarın kaçırılacağı, kılık değiştirilip çocuk kaçırıldığı şeklinde ifadeler içeren kaçırma iddialarına karşın, bahse konu illerde çocuk kaçırma olaylarının olmadığına dair resmi makamlar tarafından açıklamalar yapılmıştır. Bu açıklamalara rağmen benzer paylaşımlara devam edildiği görülmüştür.
Yukarıda iddia edildiği kapsamda birimlerimize çocuk kaçırma olayı ile ilgili yapılmış herhangi bir müracaat söz konusu değildir. Bahse konu paylaşımların dezenformasyon içerikli olduğu belirlenmiş olup bu tür paylaşımlara itibar edilmemesi önemli rica olunur.
Suç ve suç unsuru içeren paylaşımlarda bulunan şahıslar hakkında gerekli adli işlemlerin başlatıldığı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur." 

egm_cocuk_kacirma2