Büyükşehir Belediyesi, AFAD ve üniversitelerin ortaklığıyla oluşturulan ekip, önümüzdeki 6 aylık süreçte Sakarya’nın hasarlı yapılarını tespit edecek.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı tarafından AFAD temsilcileri, SAÜ ve SUBÜ akademisyenleri ile ilçe belediyelerin teknik personelinin katılımıyla ‘Sakarya İli Yapısal Hasar Görebilirlik’ çalışması görüşüldü. SGM’de gerçekleştirilen toplantıya AFAD Deprem Daire Başkanı Dr. Murat Nurlu, Sakarya AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Mustafa Deverenli, SAÜ’den öğretim üyesi Dr. Tuba Tatar, SUBÜ Öğretim Üyesi Osman Kırtel ve teknik personel katıldı. Toplantıda Dr. Tatar, riskli yapıların tespit edilmesine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

depreme_hazirlik_icin_kritik_adim6

Sakarya’nın deprem risk haritası çıkarılacak
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AFAD, depreme hazırlık ve risk tespiti için başlatılan çalışmada Sakarya’yı pilot il olarak belirledi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm personeli, AFAD teknik personeli ve üniversitelerin görevlendirildiği uzmanlardan oluşan bir ekip oluşturdu. Yürütülen çalıştayda, Sakarya’daki hasarlı yapıların 6 ay gibi bir sürede tespit edilmesi için plan yapıldı. Kurulan saha ekibi, Büyükşehir’in ve tüm kurumların teknik altyapısını kullanarak, tam donanımlı bir tespit çalışmasıyla olası bir depremde risk oluşturacak yapı stoklarını işaretleyecek. Bu işlemlerin sonunda dönüşüm ve güçlendirme çalışmaları için gerekli adımlar atılacak. Sakarya’nın olası afetlere hazırlanması için atılan bu önemli adım Marmara’da ve hatta Türkiye’de rol model olacak. 

depreme_hazirlik_icin_kritik_adim3

“Bu şehir depremden sonra yeniden doğdu”
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya’yı depreme ve yaşanabilecek tüm afetlere hazır hale getirmek ve en kötü senaryoya dahi hazır olabilmek için çalıştıklarını belirtti. Başkan yüce, “Malumunuz Sakarya çok acılar çekti. Bundan tam 23 yıl önce bir gece vakti hayatımızın belki de en acı tecrübesini yaşadık. Belki bazılarımız ailesini, en sevdiğini kaybetti ama ışığımız hiç sönmedi. AK Parti’nin güçlü belediyecilik anlayışıyla bu şehir adeta yeniden doğdu. Bir daha toparlanamaz denilen bu kent Türkiye’nin sanayi ve turizm üssü haline geldi. Hükümetimiz 23 yılda Sakarya’nın gelişmesi için önemli fedakârlıklar yaptı. Biz de AK Parti’nin tecrübesi, bilgi ve birikimiyle inşa etmeye, güçlü adımlar atmaya devam ediyoruz. Bu çalışma afetlere hazırlık için çok önemli bir adımdır. Depreme tüm yönleriyle, en etkin şekilde hazırlanıyoruz. Bakanlığımız ve AFAD’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 

depreme_hazirlik_icin_kritik_adim4

Fahiş kira fiyatları artışı için bakanlıklar harekete geçti! Fahiş kira fiyatları artışı için bakanlıklar harekete geçti!

“Sakarya’ya yapılacak en hayırlı hizmet”
Sakarya AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş da, 6 aylık süreçte çalışmanın tamamlanacağını söyledi. Kaşkaş, “Bu çalışma grubundaki teknik personelimiz için hayatında yapmış olduğu en hayırlı çalışma olacak. Bu şehrimize yapacağınız en hayırlı hizmettir. Bu çalışma sayesinde hasarlı binalar ayıklanacak. Bu anlayışla bu çalışma grubundaki arkadaşlarımıza kolaylık diliyorum. Afetleri incelediğimizde hepsinin altında basit ve alınmamış önlemler var. Biz bu çalışma ile bunların önüne geçeceğiz” diye konuştu.

AFAD Deprem Daire Başkanı Dr. Murat Nurlu ise yürütülen çalışmanın Sakarya’dan tüm Türkiye’ye örnek olacağını ifade etti. 

depreme_hazirlik_icin_kritik_adim5