Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO zirvesi dönüşü gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin konuşan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile hafta sonu veya hafta başı bir görüşme yapabileceğini söyledi. Görüşmede Putin'e "Artık barışın mimarı sen olmasın" diyeceğini belirten Cumhurbaşkanı, "'Onurlu çıkış yap' demek suretiyle bu işi tatlıya bağlamanın yolunu aramamız lazım" şeklinde konuştu. Erdoğan, "Asgari ücrette yeni artış olur mu?" sorusuna da "Yıl ortasında bakılır, gerekirse işçimizden esirgemeyiz" yanıtını verdi.

"BİR ENDİŞE YAŞATMAYACAĞIZ"
Yıl ortasında asgari ücrete yapılabilecek zamma ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:
"Görüşmeler neticesinde böyle bir değerlendirme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gıda güvenliği konusunda her türlü tedbiri alıyoruz. Ramazanla birlikte inşallah vatandaşlarımıza en ufak bir sıkıntı, en ufak bir endişe yaşatmayacağız."

MACRON BANA 'TÜRKİYE HAKLI' DEDİ"
Batı dünyasının Rusya'ya uyguladığı yaptırımlarla alakalı soruya da cevap veren Cumhurbaşkanı, Macron ile yaptığı görüşmede, bu konuda Fransa Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'nin haklılığına dair verdiği cevabı şu sözlerle aktardı:

"Yaptırımlar noktasında da BM'nin belli çizgilerini biz de değerlendiririz ama şunu da unutmayalım ki bütün bu adımları atarken bizim Rusya ile olan ilişkilerimizi bir kenara koymamız mümkün değil. Bunu ben çok önce de açıkladım biliyorsunuz. Zira bugün sadece doğal gaz düşünüldüğünde, kullandığımız doğal gazın yaklaşık yarısını biz Rusya'dan alıyoruz.

Bunun yanında Akkuyu Nükleer Enerji Santralimizi bugün Rusya ile yapıyoruz. Biz bunu da bir kenara koyamayız. Ben bunu bugün Macron'a da söylediğimde 'haklısın' diyor.

Yani orada yapılacak herhangi bir şey söz konusu değil. Bu konudaki hassasiyetimizi korumak durumundayız. Birincisi ben halkımı karda kışta soğukta bırakamam. İkincisi sanayimizi tamamen sıfırlayamam. Bunları korumak durumundayız. Biz devletiz, 85 milyon nüfusumuz var. Üzerimize düşen her türlü görevi de yaparız, yapıyoruz. Şu anda Ukraynalılar için 56 civarında insani yardım tırını biz bölgeye gönderdik. Bunların içerisinde gıdası var, giyeceği var, ilacı var. Bunlar hala artarak da devam ediyor."

"S-400 MESELESİ KAPANDI"
Amerikan medyasında çıkan 'Türkiye S-400'leri Ukrayna'ya versin, F-35'leri alsın' önerisine, "Her şeyden önce S-400 konusunda nasıl en başta bizim için bu iş kapanmıştır dediysek, bugün de biz aynı noktadayız. Bu konu bizim için kapanmıştır. Bunlar savunma noktasında bizim kendi malımızdır, bu bitmiştir" diye cevap verdi.