Şu an yaşamış olduğumuz mevsim kış olması dolasıyla balık sezonundayız. Çok şükür bu yılda balıklar, balıkçıların ağlarına çok takılıyorlar.

Bu da balık tutma rekoltesini biz insanların lehine artırıyor. Balıklar insan sağlığı için bulunmaz sağlık fırsatları ortaya koyuyorlar.

Balık eti, insanlar için çeşitli sağlık yararları sağlayan yüksek proteinli, az yağlı bir besindir. Özellikle beyaz etli balıklar, diğer tüm hayvansal protein kaynaklarından daha az yağ içerir ve yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri açısından  insan sağlığı için "iyi" yağlar içerir.

İnsan vücudunun sağlığı için ihtiyacı olan bu temel besin maddelerini (omega 3 yağ asitleri) yine biz insanlar için önemli olan diğer hayvanların sığır, koyun, keçi, vb. etlerde balıklara göre daha az bulunduğundan, balıklar insan diyetinin önemli bir parçasını oluşturur.

Ayrıca balıklar, kırmızı ette yaygın olarak bulunan ve omega-6 yağ asitleri olarak tanımlanan "kötü" yağlar balıklarda bulunmamaktadır.

Omega-3'ler insan sağlığı için neden önemlidir?
Artan bilimsel araştırmaların sonuçları, omega-3 yağ asitlerinin bir çok insan sağlığına faydalarını ispatlıyor. Omega-3'ler aşağıda belirtiğim çok önemli sağlıkla ilgili yararları bize sunuyorlar.

• Kan pıhtılaşması ve damar dalgalanmasının(tansiyon) muhafazasında rol oynayarak insan sağlığının  korunmasına yardımcı olur;

• Doğum öncesi ve doğum sonrası  çocukların büyümesi  için önemlidir;

• İnsan hareket dokusunu hafifletebilir ve romatoid artrit yükünü hafifletebilir;
• Balık yağlarının kanser hastaları üzerinde direkt tedavi edici etkisinden çok hastalıktan korunma etkisi daha yaygın olarak görülmektedir.

Kanda bulunan EPA ve DHA gibi balık yağlarının seviyesi ile prostat kanseri arasında bir ilişkinin olduğunu ortaya koyan çalışmalar yapılmıştır. 

• Kardiyak aritmide (düzensiz kalp atışlarında) etkili bir rol oynayabilir. 
• İnsanlarda yaşlı hücrelerini azaltır ve zihinsel gerilemeyi durdurur. Bu sayede yaşlanmayı yavaşlatır. Balıkta bulunan Omega-3'ler (EPA ve DHA) yukarıda bahsettiğim yararları dışında başka çeşitli sağlık faydaları da sağlar.

Omega-3'leri en çok aşağıda saydığımız balıklarda bulunur. Alaska'dan yabani somon balığı (taze, dondurulmuş ve konserve edilmiş olabilir), atlantik uskumrusu, sardalye, sazan balığı, hamsi vb. sayabiliriz.

İnsanlarımıza sağlıklı güzel günler dilerim.