Her yıl olduğu gibi, bu yıl da soğukların artması kış mevsiminin yaklaşması nedeniyle kuzeyde yaşayan göçmen kuşlar göç yoluna koyuldular. 
Uzun yol nedeniyle yorulan kuşlar dinlenmek için genelde su kenarlarını tercih ediyorlar. Hem susuzluklarını gideriyorlar, hem de etrafta bulduklarıyla aç olan karınlarını doyuruyorlar.
Bu ihtiyaç molası esnasında yanlarında getirdikleri hastalıkları bizim köylerde bahçedeki kümeslerde beslediğimiz tavuklara bulaştırıyorlar. 
Tavuklar için son derece öldürücü olan bu hastalıklar; veba, bronşit vb. köylümüzde ciddi tavuk kayıplarına yol açmaktadır. Tavuk ölümlerinden korunmak için tüm kanatlıların aşılamalarını serbest veteriner hekimlere yaptırınız. 
Biyo güvenlik önlemlerini ciddiye alınız. Kümeste, bahçede dolaşan tavuğunuza yabani kuş fiziki temasa geçmeyecek. Bahçedeki tavukların suyundan yeminden yabani kanatlılar yemeyecek içmeyecek. 
Bu tedbirler havaların ısınmasıyla tekrar göçe güneyden kuzeye doğru başlayacak olan göçmen kuşlar içinde geçerlidir. Profesyonel çiftlikler biyo güvenlik önlemlerine ve de aşılamalar son derece dikkat ederler. 
Bu konuda son derece bilinçlidirler. Onlara buradan söyleyecek sözüm yoktur. Zaten gereken her türlü tedbirleri almaktadırlar. Benim tavsiyelerim köylerde mahallelerde beslenen köy tavukları içindir. Tavuk sahipleri tavuğunun neden hastalandığını dahi bilmiyor. Maalesef bu konuda çok bilinçsizler. Tüm üreticilerimize bol kazançlı , bereketli günler dileriz.