Alkollü mekan çıkışındaki kavga silahlı çatışmaya dönüştü! Alkollü mekan çıkışındaki kavga silahlı çatışmaya dönüştü!

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde Ağustos 2022’de bir ihaleye katılmak üzere Sapanca Adliyesine gelen İstanbul Barosu mensubu Av. Özden Özdemir’in, ihale sırasında ihaleye katılanlardan birinin yakınlarının saldırısına uğraması sonucunda açılan davanın duruşmasında karar verildi.

Sanıklar, 5 yıl 3 ay ihaleye fesat karıştırmaktan, 5 yıl da tehdit suçundan toplam 10 yıl 3 ay ceza aldı.

Duruşmada, Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız, İstanbul Barosu Başkanı Yardımcısı Av. Ali Gürbüz, Baroların Yönetim Kurulu Üyeleri ve avukatlar yer aldı. Ayrıca Sakarya Barosu ve İstanbul Barosu, davaya müdahil olarak başından sonuna kadar takip etti.

Duruşma sonunda Yıldız ve Gürbüz bir açıklama yaptı.

Yıldız, avukatların mesleklerini yaparken saldırıya uğradıklarını belirterek, “Bizler husumetli bir meslek icra ediyoruz. Ancak sadece ve sadece görevimizi yapıyoruz. Görevimizi yaparken de, sanki borcun, anlaşmazlığın sebebi bizmişiz gibi aslında kürsüye oturtturulan ve meselenin esasen sahibi bizmişiz gibi yorumlanan kimseleriz. Ama yaptığımız sadece görevimiz. Avukata yönelik şiddet son dönemde ziyadesiyle artmış durumda. Biz bu artışın önüne geçebilmek adına verilen kararların çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda bugün Sapanca adliyesinde tarihi bir karar verildi. Kararın beğenmediğimiz tarafları tabi ki var. Ama aşağı hadden uzaklaşılarak hukuğun tesis edilmesi, cezaların her bir suç bakımından verilmiş olması ve indirim nedeninin uygulanmamış olması bizim için çok önemli” dedi.