Zeytinyağında taklit ve tağşiş devam ediyor Zeytinyağında taklit ve tağşiş devam ediyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin Sakarya'daki fabrikasında üretilen ve Avrupa’nın ilk şarj edilebilir otomobili olan Yeni nesil Toyota C-HR’ın hattan çıkış töreni gerçekleştirildi. 1,8 Hibrit, 2,0 Hibrit, 2,0 Hibrit 4 Çeker ile 2,0 Şarj Edilebilir Hibrit versiyonları ile farklı elektrifikasyon çözümü sunan yeni Toyota C-HR, gerçekleşen törenle banttan indi. Yeni C-HR’da araç içi pek çok kaplama malzemesi ve plastik parçalardan oluşan 100’den fazla parça geri dönüştürülen malzemelerden üretilirken eskiye nazaran bu oran iki katına çıkarıldı.
toyota_tanitim3
Türkiye’de toplam yatırımı 2,5 milyar Euro’ya ulaştı
Cumhuriyetin 100. yılını yeni Toyota C-HR’ın seri üretimine başlayarak taçlandıran şirket, Toyota’nın Avrupa’daki fabrikaları arasında şarj edilebilir otomobil üreten ilk fabrikası olarak önemli bir atılıma imza atarak, Türkiye’yi hibrit otomobil üretim üssü haline getiriyor. Tüm proje hazırlık süreci TMMT mühendisleri ve çalışanları tarafından yürütülen ve C-SUV segmentinde Toyota’nın yeni dizayn anlayışını en çarpıcı şekilde yansıtan yeni Toyota C-HR, Toyota Yeni Global Platformu (TNGA-2) üzerinde Hibrit ve Şarj Edilebilir Hibrit (PHEV) versiyonlarıyla üretilmeye başlandı. 308 milyon Euro ilave yatırım ile üretimine başlanan yeni nesil Toyota C-HR ve PHEV batarya üretimi ile Toyota’nın, Türkiye’de toplam yatırımı 2,5 milyar Euro’ya ulaştı. Yeni Toyota C-HR, ihracat pazarlarına Avustralya ve Yeni Zelanda’yı da dahil ederek Okyanusya Bölgesine ihracata başlamış oldu. Ayrıca, Sakarya’daki tesis bünyesinde kurulan yıllık 75 bin adet kapasiteli yeni batarya üretim hattı ile şirket, Toyota’nın Avrupa operasyonlarında elektrifikasyon dönüşümünün merkezi haline geliyor.
toyota_tanitim2
Yılda 140 bin adet üretilmesi planlanıyor
Yeni Nesil Toyota C-HR, C-SUV segmentindeki yeni dizayn anlayışını yansıtan etkileyici dış tasarımının yanı sıra, kullanıcı dostu dijital uygulamaları, performansı ve kaliteyi üst düzeyde sunan iç tasarımıyla dikkat çekiyor. Dünyada ilk defa Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından üretilecek olan bu model, geniş bir müşteri kitlesine hitap ediyor. Yılsonuna kadar yaklaşık 2 buçuk ayda 35-40 bin adet üretilmesi hedeflenen aracın 2024’te 140 bin adet üretilmesi planlanıyor.