ETKİNLİK DÜZENLENDİ

Sakarya Ülkü Ocakları tarafından hayata geçirilen ‘Ata Tohumunu Yaşat ve Koru’ projesi kapsamında Adapazarı Bileciler Köyü’nde Ata Tohumu ekimi gerçekleştirildi. Sakarya Ülkü Ocakları envanterinde bulunan Ata Tohumlarının ekilerek yeniden elde edilmesi amacıyla düzenlenen etkinlik, Ülkü Ocakları İl Başkanı Sayın Atilla Balcıoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi.

Ata Tohumu (3)

ÜCRETSİZ BİR ŞEKİLDE

Ata tohumlarının bir miras olduğunu ifade eden Ülkü Ocakları İl Başkanı Atilla Balcıoğlu, ‘Atalarımız asırlar boyunca tohumu eker, mahsule dönüştürür, üretilen mahsulün bir kısmını ise tohumunu kullanmak üzere ayırırdı. Bu sayede tohumlar, nesilden nesile ulaşarak günümüze kadar ulaştı. Sakarya Ülkü Ocakları olarak bizler de bu mirasa sahip çıkıyoruz. Ülkemizin ürün çeşitliliğini korumak ve bizden sonraki nesillere aktarmak için bu projeyi hayata geçirdik. Ata tohumlarını ekerek, üreterek, yeniden tohum alarak, gelecek nesillere aktarabiliriz.Hemşehrilerimiz, Ülkü Ocakları il binasına gelerek Ata Tohumlarını ücretsiz bir şekilde temin edebilecek” diye konuştu.

Ata Tohumu (2)

Başkan Genç'ten 19 Mayıs mesajı Başkan Genç'ten 19 Mayıs mesajı

ATA TOHUMU NEDİR?

Ata Tohumu, genetiği değiştirilmemiş saflığı korunarak asırlar boyu çoğaltılan bir tohum çeşididir. Coğrafyamıza bu tohumlar sayesinde asırlar boyu doğal ürünler elde edilmiştir. Ata tohumunun temel özelliklerinden birisi de üretim ve saklanması aşamalarında hiçbir kimyasal müdahalede bulunulmamasıdır. Ata tohumu, coğrafyamıza en uygun ekolojik ve verimli bir tohum çeşididir.

Ata Tohumu (1)Ata Tohumu (4)