Bakan Koca: "Antibiyotikler bilinçli kullanılmalı" Bakan Koca: "Antibiyotikler bilinçli kullanılmalı"

2018 yılında Sağlık Bakanlığı Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı'nın normal doğumu teşvik etme gayesiyle başlattığı hidroterapi eşliğinde travay (suda doğum) yöntemi, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de hayata geçirildi. Özel hastanelerde yüksek meblağlara mâl olan bu yöntem, ücretsiz bir şekilde anne adaylarının hizmetine sunuldu. Ilık suda kas ile dokuların gevşemesi, stres seviyesinin ve doğum kaygısının azalması sağlanan bu yöntemle anne adayları daha rahat bir doğum yapabiliyor. 
suda_dogum2
SEAH'ta ilk defa
SEAH’ta ilk suda doğumu gerçekleştirdiklerini belirten Doç. Dr. Hilal Uslu Yuvacı, anne adaylarının suda doğumu daha az ağrılı olduğu için tercih ettiklerini söyledi. Yuvacı, "Doğum eylemi, ağrılı bir süreçtir ve tüm kadınların dayanamadığı, hayatta yaşayabilecekleri en büyük ağrılardan birisi. Hidroterapi havuzunda, hastaların doğum esnasındaki ağrısını ilaçsız bir yöntemle azaltmayı hedefliyoruz. Bu yöntem; özellikle tek gebelik olan, baş gelişi olan, bebeğin tahmini ağırlığı normal olan, normal doğum yapacağını düşündüğümüz hastalara öneriliyor. Annenin obez olmaması, badimeks vücut indeksinin 30’un altında olması, annenin ateşi veya herhangi bir enfeksiyonunun olmaması gerekiyor. Ayrıca doğumla alakalı herhangi bir risk faktörünün olmaması gerekiyor. Bu tarz faktörler yoksa ve kriterlere uyuyorsa doğumhaneye yatış yapıldığında hidroterapi eşliğinde doğum için kabul edebiliyoruz” dedi.
suda_dogum4
Sakarya’da ilk
Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Üroloji Uzmanı Dr. Hatice Sıçramaz da, özel hastanelerde sıkça yapılan hidroterapi eşliğinde doğumun az sayıda ki kamu hastanesinde yapıldığını, bunlardan birinin de SEAH olduğunu söyledi. Sıçramaz, anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek için suda dogum ünitesinin hayata geçirildiğini söyledi. Sıçramaz, özel hastanelerde yüklü bir mebalağa yapılan suda doğum işleminin SEAH'ta ücretsiz olduğunu da sözlerine ekledi.

suda_dogum3

suda_dogum5