OKKAN’IN ÖZGEÇMİŞİ OKUNDU
24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır Emniyet Müdürü görevinde iken makamından Diyarbakır Valiliğine giderken hain bir pusu neticesinde şehit edilen Ali Gaffar Okkan, şehadetinin 23’üncü yıl dönümünde Hendek ilçesinde mezarı başında dualar ile anıldı. Anma töreni Hendek Aile Kabristanlığında düzenlendi. İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun bulunulmasının ardından Okkan’ın özgeçmişi okundu. Daha sonrasında ise dualar edilerek şehit Okkan’ın mezarına karanfiller bırakıldı.

Önlem almak  ödemekten ucuzdur! Önlem almak ödemekten ucuzdur!

YOĞUN KATILIM

Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 2001 yılında uğradığı hain saldırı sonucu 5 polis memuruyla birlikte şehit edilen Ali Gaffar Okkan, Hendek Kaymakamlığı öncülüğünde; Hendek Belediyesi ve Hendek İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından organize edilen program kapsamında İl- İlçe Protokolünün katılımıyla kabri başında dualarla anıldı. Düzenlenen anma programına Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır, Sakarya İl Emniyet Müdür Vekili Tansu Yıldırım, İl Jandarma Komutanı Albay Nejdet Karaca, Sakarya Cumhuriyet Baş Savcı Vekili Şükrü Arslan, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ziya Cevherli, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Hendek Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Yenilmez, İlçe Emniyet Müdürü Mesut Eyigün, siyasi partilerin ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, kurum müdürleri, Okkan’ın ailesi,  Gaziler, Emniyet Teşkilatı ve Askeri erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

GAFFAR OKKAN  (4)

'ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ'

Törende ilk konuşan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Şehit Emniyet Müdürümüz, 23 yıl önce bugün; Beş silah arkadaşıyla birlikte şehadete yürürken, bir anlamda tüm Türkiye’nin kalbine de yürümüş oldu. O günden sonra da herkesin Gaffar Babası, Türk Milleti’nin evladı olarak gönüllerde mümtaz bir yer edindi.  “Şehit vurulunca değil, unutulunca ölür” sözünden de hareketle; Geçtiğimiz Pazar günü 14 şehirden, 700’e yakın pırıl pırıl sporcu evladımızı ilçemizde ağırladık. Hendek Belediyesi olarak; Geleneksel hale getirdiğimiz, Şehit Emniyet Müdürü Gaffar Okkan Karate Turnuvasında da ifade ettiğim gibi; Bu vatana hizmetleri ve şehadetiyle tüm Türkiye’ye malolmuş Gaffar Okkan büyüğümüz için bir Hendek parantezi açacak olursak; Doğup yetiştiği bu topraklarda; Mütevazı ve saygıdeğer ailesiyle, bu ilçenin her köşe başındaki anıları ve dostluklarıyla da unutulmayacaktır. Hendek unutmayacak, Diyarbakır unutmayacak, Türkiye unutmayacak.  Bu vesileyle Şehit Emniyet Müdürümüze ve onunla birlikte şehadete yürüyen polislerimiz Atila Durmuş, Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi ve Selahattin Baysoy’u ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve şükranla anıyor, saygılar sunuyorum” dedi.

 VATANINA ADANMIŞ BİR ÖMÜR

Ülkesini çok seven ve vatanın her karış toprağında görevini layıkıyla yerine getirebilmek için ter döken Şehidimiz Ali Gaffar Okkan gerekli görevini yerine getirirken teröristler tarafından şehit edilmiştir diyerek sözlerine başlayan Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır, “ İnsanların gönüllerine giren gönüllerine dokunan bu değerli insan aziz milletimiz tarafından takdir edilmiş ve hiçbir zaman hatıralardan silinmeyecektir. Necip Türk milletinin kalbinde taht kuran ülkemizin birliği ve beraberliği için can sipare çalışan ve tek düşüncesi vatana hizmet etmek olan Emniyet Müdürümüz Şehit Ali Gaffar Okkan’ı ve kendisiyle birlikte şehit olan 5 polis memurunu, ebediyete irtihal eden tüm şehitlerimizi rahmet minnet ve saygıyla anıyorum” dedi.

GAFFAR OKKAN  (2)
"BİNLERCE ALİ GAFFAR OKKAN YETİŞTİ"
Anma töreninde konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “Devlet ile milletin kaynaşmasını sağlayan Diyarbakır halkına devletin ve polisin şefkat yüzünü gösteren şehit Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan’ı şehadetinin 23’üncü yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz. Din, dil, ırk gözetmeksizin görev aldığı bölgedeki insanları kanatları altına alan bir devlet adamıydı. Vatan aşkıyla görevini icra eden Gazi Mustafa Atatürk’ün bize emanet ettiği cumhuriyet değerlerini savunan yenilikçi uygulamalarıyla Diyarbakır ve dolayısıyla Güneydoğu Anadolu halkının gönlüne taht kuran bir yöneticiydi. Devletin, halkın yanında olduğunu hissettiren devletin yetiştirdiği güçlü bir karakterdi.

GAFFAR OKKAN  (1)
"YETİŞMEYE DEVAM EDECEK"
Görev aldığı her yerde özellikle Diyarbakır’da halkla kuruş olduğu gönül bağı köprüsü ülkeyi bölmek isteyen hain terör örgütlerine fazla gelmişti. Anadolu topraklarında ilelebet varlığımızı süreceğinin göstergesi olan bu bağ, yasa dışı terör örgütü militanları tarafından son bulacak zannedildi. O gün şehadet mertebesine yükselenler için sadece Diyarbakır’da değil Türkiye’de zaman durmuştu. Bugün Anadolu topraklarında bir değil binlerce Ali Gaffar Okkan yetişti ve yetişmeye devam edecek. Türk milleti bu vatanperverleri hiçbir zaman unutmayacak ve unutturmayacaktır. Bizlerde miras bıraktıkları bu vatan aşkı ve görev bilincini ilelebet yaşatmaya devam edeceğiz. Vatanının her köşesinde gururla, onurla görev yapan ve makamların en yücesi olan şehitlik makamına erişen Ali Gaffar Okkan’ı ve tüm şehitlerimizi, saygı ve minnetle yad ediyorum” dedi.

GAFFAR OKKAN  (7)
MEZARINA KARANFİL BIRAKILDI
Kaymakam Acır, Belediye Başkanı Babaoğlu ve Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Çalışkan da birer konuşma yaparak, Okkan ve tüm şehitleri rahmetle andı. Konuşmaların ardından şehitler için Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi. Daha sonra Okkan'ın yakınları, protokol üyeleri ve vatandaşlar, şehit emniyet müdürünün mezarına karanfil bıraktı.

GAFFAR OKKAN  (6)

GAFFAR OKKAN  (5)