TÜRKİYE YÜZYILI” TEMASI
AK Parti'nin 4. Olağanüstü Kongresi “Türkiye Yüzyılı” temasıyla yarın saat 10:00'da Ankara Spor Salonu'nda toplanıyor. Kongrede, AK Parti’nin 75 üyeli Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ile Merkez Disiplin Kurulu üyeleri belirlenecek. Hafta başından itibaren yeni parti yönetimini belirlemek için çalışmalarını sürdüren Erdoğan’ın, TBMM ve kabinenin ardından parti yönetiminde de önemli değişikliklere yapması bekleniyor.

MECLİS VE KABİNE'DE BÜYÜK DEĞİŞİM YAPTI
Milletvekili Genel Seçimi’nde üç dönem kuralının uygulandığı AK Parti’de, parlamentodaki değişim oranı yüzde 65’i bulmuştu. Seçim öncesi kabinesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy dışındaki kabine üyeleri ise milletvekili olarak parlamentoya girmişti.

'MKYK'NIN YARIDAN FAZLASI YENİLENECEK'
Erdoğan’ın olağanüstü kongreyle belirleyeceği yeni parti yönetimi, partideki değişim sürecinin üçüncü ayağı olarak görülüyor. AK Parti kulislerinde, yerel seçimlere "Güçlü ve dinamik bir kadroyla hazırlanmak" isteyen Erdoğan'ın MKYK’nın en az yarıdan fazlasının yenileneceği, “Yorulmuş, yıpranmış” isimlerin değişeceği yorumu yapılıyor.

DAHA AZ VEKİL MKYK'YA GİRECEK
Erdoğan, yeni parti yönetimini belirlemek için salı gününden itibaren parti genel merkezinde yakın kurmaylarıyla yoğun çalışma yürüttü. AK Parti kulislerinde blok liste ile yapılacak MKYK’da Erdoğan’ın, “Denge” listesi hazırlayacağı, mevcut milletvekillerinden daha kısıtlı sayıda ismi parti yönetimine alacağı, üç dönemlik olduğu için parlamento dışında kalan bazı isimleri de parti yönetimine taşıyabileceği ifade ediliyor.

MYK LİSTESİNDE DEĞİŞİM SINIRLI OLACAK
MKYK listelerinde yüzde 65 değişim olacakken Başkan Erdoğan'ın A takımını oluşturan MYK'da ise sınırlı bir değişim yaşanacak. Mevcut görev yapan isimlerin bazılarının görev yerinin değiştirileceği öğrenildi.

AK Parti'de aday adayları için  anket süreci başladı! AK Parti'de aday adayları için anket süreci başladı!

YENİ PARTİ KURANLAR İLE YEŞİL SOL'A DAVET YOK
“Türkiye Yüzyılı” ana sloganıyla gerçekleştirilecek olan kongrede “Ortak akıl” vurgusunu öne çıkaran sloganlar belirlendi. Bu kapsamda, kongre salonu “Cumhuriyetin Yüz Akı", "Türkiye'nin Ortak Aklı" pankartları ile donatılacak. Kongreye, yurt içi ve yurt dışından 400 dolayında isim davet edildi. Ancak AK Parti’nin davetli listesinde, partiden ayrılanların kurduğu siyasi partiler yer almadı. AK Parti’nin “Bayramlaşma” listesinde de yer almayan DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin yanısıra, Yeşil Sol Parti de kongreye davet edilmedi.

AZERİN KONSER VERECEK!
Kongrede Azerbaycanlı şarkıcı Azerin de bir konser verecek. Azerin, AK Parti için “Türkiye Yüzyılı” şarkısını besteleyen İstanbul Milletvekili Yücel Arzen ile birlikte düet yapacak.

YEREL SEÇİM STARTINI VERECEK
Yarınki kongreyle birlikte 31 Mart 2024 yerel seçimler için start verilecek. Bu kapsamda taslak programlar netlik kazanacak, çalışma grupları oluşturulacak. Seçim İşleri Başkanlığı tarafından yarın MKYK toplantısında sunum yapılacak. Sunumda yerel seçimler için hazırlanın taslak takvim paylaşılacak ve onaya sunulacak. Sunumda aday başvurularından temayül yoklamalarına, aday ücretlerinden belediye meclis üyeliklerine kadar detaylar ele alınacak ve bu da onaya sunulacak. Aday ücretlerinde kadınlara, gençlere ve engellilere pozitif ayrımcılık sağlanacak.