Kasırga, sel, deprem ve yangın gibi doğal afetler siz, aileniz ve evcil hayvanlarınız için korkutucu olabilir. Bir doğal afet sırasında ailenizi güvende tutmak için bir planınız olabilir, ancak evcil hayvanlarınız için de bir planınız var mı? Evcil hayvanları planlarınızın dışında bırakmak, evcil hayvanları, evcil hayvan sahiplerini ve ilk müdahale ekiplerini tehlikeye atabilir.

Acil  durumlar oluşmadan ne gibi hazırlıklar yapmalıyız?
- Evcil hayvanınızın bir tasma ve etiket taktığından emin olun.
- Evcil hayvanınıza mikroçip takın ve iletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olun.
- Evcil hayvanınızın araba sürmeye alışması için bir evcil hayvan taşıyıcı kullanarak alıştırma yapın.
- Afet durumlarında evcil hayvanınızı tahliye etmeniz gerekirse evcil hayvanınızın nerede kalacağına dair bir plan yapın. Birçok tahliye merkezi evcil hayvanlara izin vermemektedir.
- Her evcil hayvan için tasmalar, koşum takımları, ilaçlar ve tıbbi kayıtlar dahil olmak üzere 2 haftalık malzemeleri içeren bir acil durum çantası oluşturun.
- Evcil hayvanınızla birlikte tahliye ve barınma alıştırması yapın.

Acil bir durumda
- Kuduz, leptospirosis gibi hastalıkların ve sivrisinekler, pireler ve keneler tarafından yayılanların hastalıklstın doğal afet sırasında ve sonrasında evcil hayvanlar ve insanlar arasında yayılabileceğini unutmayın. Vahşi yaşamdan ve başıboş hayvanlardan, kontamine yiyeceklerden ve durgun sudan kaçının.
- Evcil hayvanınızı, mamasını verdikten veya atıklarını attıktan sonra ellerinizi yıkayın .
- Evcil hayvanınızın yüzünüzü veya ellerinizi yalamasına izin vermeyin.
- Evcil hayvanınızı tüm aşılar ve kalp kurdu, pire ve kene önleyici maddeler konusunda ilaçlamalarını güncel tutun.
- Evcil hayvanınızla güvenli bir şekilde ilgilenmeye çalışın, çünkü evcil hayvanınız stresli bir durumda farklı davranabilir.
- Evcil hayvanınızı bir taşıyıcıda veya tasmalı tutun.

Acil bir durumdan sonra 
- Bir felaketten sonra eve dönüyorsanız, evinizi keskin nesneler, dökülen kimyasallar ve açıkta kalan kablolar için kontrol edin.
- Bir felaketten sonra evcil hayvanınızdan ayrı kalırsanız, evcil hayvanınızın yerini belirleme konusunda yardım almak için yerel barınaklar, hayvan dernekleri veya hayvan kontrolü ile iletişime geçin.
- Evcil hayvanınız yaralandıysa, kendiniz veya aileniz için yaralanma veya hastalık riski olmadan evcil hayvanınızı mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekime götürmeye çalışın.