Down sendromlu sporcuların olimpiyatı olarak nitelendirilen yarışmaya, 33 ülkeden 488 sporcu katıldı. Turnuva’da Sakaryalı sporcu Ada Zehra Anlatıcı, 200 mt serbest, 50 mt kurbağalama ve 50 mt serbest kategorilerinde 1. olarak 3 altın madalya elde etti. Anlatıcı ayrıca, 200 mt kurbağalama, 100 mt serbest, 100 mt kurbağalama, 200 mt karışık ve 400 mt karışık kategorilerinde toplamda 5 gümüş madalya kazandı. 

Sakaryaspor 2 golle kazandı Sakaryaspor 2 golle kazandı

Ada Zehra6
Turnuvanın altın madalya kazanan en genç kadın sporcusu unvanına sahip olan 16 yaşındaki Ada Zehra Anlatıcı, Antalya’da toplamda 8 dünya rekoru kırarak yarışmaya damgasını vurdu. 

Şampiyonanın ardından 8 madalya ile Sakarya’ya denen Ada Zehra Anlatıcı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç’ı makamında ziyaret etti.

Ada Zehra4
Milli yüzücü ve antrenörünü Halil İbrahim Aydın'ı tebrik eden İnanç, “Ada 3 altın madalya aldığı kategorilerde, 3 ayrı dünya rekoru kırarken, ayrıca üst yaş gruplarla yarıştığı diğer 5 kategoride de kendi yaş grubu açısından yaptığı dereceleri ile yine 5 ayrı dünya rekoruna daha imza atmış oldu. Ada’nın başarıları sadece madalyalarla ölçülemez. O’nun en büyük zaferi, kendi sınırlarını aşması ve hayatta ilerlemesidir. Ada, yüzme havuzunda ve hayatta verdiği mücadeleyle herkese ilham vermektedir. Türkiye’deki Down sendromlu özel çocuklara rol model olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ada kızımıza başarılarının devamını diliyor, bize bu gururu yaşattıkları için kendisini, ailesini ve antrenörümüzü tebrik ediyorum” dedi.

Ada Zehra3

Ada Zehra5