MSB'den 'bedelli' çağrısı MSB'den 'bedelli' çağrısı

GÖZ MÜ YUMUYOR!
Kocaeli Halk'ın haberine göre, Sapanca Gölü’ne 500 metre mesafede SEKAPARK üst kısmında bulunan tarım alanından ticari alana çevrilen tarlaya, Dilovası’nda bulunan haddehaneden çıkan cüruf serilerek beton atıldığını belirten vatandaşlar; atılan cürufun topraktan Sapanca Gölü’ne dolayısıyla da içme sularına karıştığını iddia etti.

Kartepe Uzuntarla’da tarım alanından ticari alana çevrilen tarlaya lojistik araç depolaması alanı yapıldığını belirten vatandaşlar; Kartepe Belediyesi’nin vatandaşın sağlığı ile oynanmasına göz yumduğunu iddia etti.

AÇIKLAMA BEKLENİYOR
Cüruf ikincil üretim sonucu atık olarak çıktığı için cürufun içerisinde yüksek miktarda (%40'dan daha fazla) tuz bileşenleri bulunur. Tehlikeli atık olarak kabul edilen cürufun içerisindeki tuzlar azot, flor, klor vs. barındırır. Cüruf asfalt betonu, yol dolgusu, otopark gibi alanlarda kullanılabilmesi için içerisindeki zehirli maddelerin yıkanması ve sonrasında kullanımı gerekir.

Kartepe Uzuntarla’da Sapanca Gölü’ne 500 metre mesafede tarım alanından ticari alana çevrilen tarlada, ruhsatsız alana lojistik araç depolama alanı yapılması ve toprağa haddehaneden çıkan cüruf serilerek beton atılması sonucu Kocaeli’de çeşmelerden akan Sapanca Gölü’nün suyunun içilebilir olup olmadığı konusunda Kocaeli Valiliği, Kartepe Belediyesi ve İSU’dan kamuoyuna açıklama yapması, aşağıdaki sorulara yanıt vermesi bekleniyor.

Kaynak: Kocaeli Halk

Editör: Zhantor Jateey