Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 11 ayın sultanı Ramazan’a özel hazırlamış olduğu ve her sene geleneksel hale gelen Ramazan Sokağı’nda kültür sanat etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor.
Ramazan Sokagi6

Ebru sanatı ile farklı eserler
Ramazan’ın her gününde rengarenk görüntülere sahne olan sokakta geleneksel İslam-Türk sanatı olan Ebrû yapıldı, vatandaşlar adeta görsel bir şölen yaşadı. Usta ellerin hazırladığı ebru eserlerini inceleyen vatandaşlar, ellerine fırçaları alıp kitre maddesi döktü, toprak boyaları karıştırdı ve fırçalarla farklı eserler ortaya çıkardı.
Ramazan Sokagi7

Kaligrafi ile ruha şifa
Sanatın zarafeti olarak bilinen, sanatseverlerin ruha şifa olarak tabir ettiği Kaligrafi (Hüsnü Hat) atölyesinde güzel yazının temelinin oluşturulduğu çalışmalar yapılarak vatandaşlara gösterildi.Bu sokakta isimlerini söyleyen vatandaşlara özel isimlerin yazıldığı kaligrafi kartpostalı hediye ediliyor.
Ramazan Sokagi8

Kulakların pası silinip atıldı
Öte yandan yine hafta sonu Sakarya Kent Orkestrası’nın Ramazan’a özel besteledikleri “Tasavvuf Musikisi Konseri”sanatseverler tarafından yoğun ilgi gördü. Ramazan’ın maneviyatına ışık tutan, 11 ayın sultanının hazzını, huzurunu yansıtan Ramazan Sokağı’nda tasavvuf şöleniyle Kulakların pasını silen ve gönüllere dokunan besteler, unutulmaz bir geceye sahne oldu.

Ramazan Sokagi22

Ramazan Sokagi33

Ramazan Sokagi55

Öner: "Vatan ve din sevgisi Çanakkale ruhunu doğurdu" Öner: "Vatan ve din sevgisi Çanakkale ruhunu doğurdu"