Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi hizmetleri şirketi EY (Ernst&Young), 2024 Küresel Etik ve Uyum Raporu’nu yayımladı.

Büyükşehir’den gençlere kaçırılmayacak yaz kampı Büyükşehir’den gençlere kaçırılmayacak yaz kampı

Dünya genelinde şirketlerin kurumsal uyum standartlarının, doğru yönetim ve daha sıkı düzenlemelere bağlı olarak yükseldiği görülüyor. Rapor kapsamında 53 ülke ve 5 bin 464 çalışan ile gerçekleştirilen ankette; iç ve dış baskıların çalışan davranışları üzerinde etkili olduğu ortaya koyuluyor. Ankette görüş verenlerin yüzde 49’u şirketlerindeki dürüstlük standartlarının son iki yılda iyileştiğini, yüzde 90’ı meslektaşlarının ilgili yasalara, davranış kurallarına ve sektör düzenlemelerine uyum sağladığını söylüyor.

Olumlu seyreden bu eğilimlerin başlıca etkenleri arasında da yönetimin doğru şekilde yönlendirmesi (yüzde 61), düzenleyici kurumlardan daha sıkı düzenleme gelmesi (yüzde 48), müşterilerden (yüzde 37), genel kamuoyundan (yüzde 33) ve hissedarlardan (yüzde 26) talep gelmesiyle birlikte çalışanların da (yüzde 22) baskısı yer alıyor.

UYUM STANDARTLARI ÜZERİNDEKİ TEMEL BASKILAR
EY’ın 2024 Küresel Etik ve Uyum Raporu’nun ortaya koyduğu önemli ve olumlu verilere rağmen katılımcıların yüzde 50’si, değişken piyasa koşullarında şirketlerinin dürüstlük standartlarını korumada zorlandığını belirtiyor. Aynı zamanda katılımcıların yüzde 30’u, çalışanlara yönelik dürüstlük standartlarının ihlal edilmesinde mevcut makro-ekonomik ortamın en büyük dış baskıyı oluşturduğunu söylerken, yüzde 28’si de en büyük iç tehdidin, çalışanların davranış kurallarını anlamamasından kaynaklandığına dikkat çekiyor. Dile getirilen diğer dış baskılar ise; siber tehditler (yüzde 26), sağlıkla ilgili krizler (yüzde 22), finansal performans beklentileri (yüzde 22), tedarik zinciri aksaklıkları (yüzde 21) ve jeopolitik tehditler () oluyor. İç faktörler arasında da yüksek çalışan devir hızı (%26) ve kaynak eksikliği (yüzde 25), yönetimden gelen baskı (yüzde 24) ve finansal süreçlerin veya kontrollerin başarısızlığı (yüzde 20) yer alıyor. Anket ayrıca; üçüncü kuruluşların, önemli uyum ihlallerine ve büyük dolandırıcılıklara yüzde 68 oranında karıştığını gösteriyor.

YÜKSEK ORANDA İLETİŞİM AÇIĞI BULUNUYOR
Şirketlerde dürüst bir şekilde hareket etmenin önemini ortaya koyan ankete göre; katılan yönetim kurulu üyelerinin yüzde 56’sı ve üst düzey yöneticilerin yüzde 53’ü, liderlerin etik davranışların önemini vurguladığını sık sık duyduğu, daha alt kademelerde çalışanların yüzde 33’ünün ise bununla karşılaştığı görülüyor.

Aynı zamanda anket, şirketlerde dürüstlük standartlarının rütbeye bağlı olarak değişebildiğine ve kıdemli çalışanlara genellikle daha fazla hoşgörü gösterildiğine dair yaygın bir algının altını çiziyor. Katılımcıların yüzde 31’i, kıdemli veya yüksek performanslı kişilerde etik dışı davranışlara göz yumulduğunu söylüyor. Ayrıca, yönetim kurulu üyelerinin, resmi bir kanaldan bildirilmeyen potansiyel suistimallerle ilgili endişelere sahip olma olasılıklarının çok daha yüksek olduğu da ortaya çıkıyor (iş gücündeki kıdemsiz üyelerin 'una kıyasla yüzde 43).

Kaynak: igf